türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler hangileri biliyor musunuz? Çoğunlukla Türkiye Vatandaşları adına vize talebinde bulunan ülkelerin yanı sıra vizesiz turist kabul eden ülkeler de bulunmaktadır.

Seyahate başlamadan önce hali hazırda bulundurmanız gereken pek çok adım vardır. Bunlardan en önemlisi de biletler, kalacak yerleri ve vizedir. Vizenin çıkıp çıkmaması durumu kişileri büyük bir panik haline sokmaktadır. Geç çıkan vizelerden kaynaklı olarak kimi zaman rezervasyon ve uçak bilet iptali ya da yanması söz konusu olmaktadır.

Vizeli ülkeler ne yazık ki vize izni verme konusunda kişileri uzun bir süre bekletebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına ve daha pratik bir şekilde yurt dışı seyahati yapmak adına farklı bir yol izlenebilir. Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler sayesinde sizler de yurt dışı deneyimini elde edebilirsiniz.

Büyük bir kolaylık sağlayan bu sistem sayesinde sadece pasaport ile gidilebilecek ülkeleri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hadi gelin, hangi ülkeler vizesiz turist alıyor bakalım.

vizesiz ülkeler

Avrupa Vizesiz Ülkeler Hangileridir?

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler listesine hazır mısınız? Birbirinden güzel tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve farklı kültürleri görmek için artık vizeye ihtiyacınız yok.

Türkiye'den vizesiz gidilen ülkeler hakkında bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Aşağıda listeleyeceğimiz 5 harika ülkeye sizler de vizesiz bir şekilde girebilirsiniz.

bosna hersek

1.Bosna Hersek

3 etnik grupla sizleri karşılayacak olan Bosna Hersek’te ekonomik bir tatil yaşayabilirsiniz. Başkent Saraybosna başta olduğu gibi Mostar ve Neum şehirlerine hayran kalacaksınız.

90’lı yıllarda yaşanan Sırp Savaşı’ndan arda kalan savaş kalıntıları ile o anlara şahitlik edeceksiniz. Savaşa dair ve savaşı sizlere anımsatacak semboller, savaş anını canlandırmak adına sizlere yardımcı olacaktır.

Tarih kokan Bosna Hersek’i ziyaret ettiğinizde mutlaka gezmeniz gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bunlar; Srebrenica Anıtsal Galerisi, Saraybosna Savaş Tüneli Müzesi ve Mostar Köprüsü gibi birbirinden önemli noktalardır. Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler anlamında Türk vatandaşları olarak 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

2.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatanımız olarak da bilinen Kıbrıs’a vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Uzun vadeli seyahatleriniz dışında kimlikle giriş yapabileceğiniz sadece iki ülkeden birisidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir ada olmasından kaynaklı olarak daha çok deniz tatili konseptini sizlere sunmaktadır. Özellikle balayı için tercih edilen bu KKTC, casino ve eğlence anlayışları da turist çekmektedir.

Bunlar dışında Kıbrıs’ın kendi tarihine de şahitlik edebileceğiniz bir tatil planlaması da yapabilirsiniz. Muhteşem tarih kokan mekânlarına ve müzelerine de hayran kalacağınızı belirtmek isteriz.

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında yer alan Kıbrıs’a Türkiye’den pek çok şehirden uçuşlarla ülkeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mersin üzerinden vapur ile ulaşımı da bulunmaktadır.

sırbistan

3.Sırbistan

En ucuz vizesiz ülkeler arasında Sırbistan yer almaktadır. Ekonomik bir şekilde tatil yapmak için bu ülkeyi tercih edebilirsiniz.

90 gün boyunca seyahatler için vizesiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. Misafirperver ve sıcakkanlı insanları ile yabancılık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Bizim kültürümüze yakınlık gösteren en önemli kısmı ise yemekleridir. Yemek kültürü ile Türk mutfağına uzak kalmayacaksınız.

Avrupa’da en fazla genç nüfusa sahip olan ülkede mimari ve kültürel pek çok eser bulunmaktadır. Tuna Nehri, Petrovaradin Kalesi ve Kalemegdan bölgesi tüm turistlerin ilgisini çekecektir. Başkenti Belgrad kadar meşhur olan Nova, Sad ve Nis şehirlerini gezmenizi öneririz. Ayrıca gece hayatı yaşamak için de oldukça uygun bir ülkedir.

 
makedonya

4.Makedonya

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında Makedonya’yı görmek sizi şaşırtmasın. Uzun yüzyıllar boyunca (542 yıl) Osmanlı egemenliğinde bulunan Makedonya’ya vizesiz bir şekilde girebilirsiniz.

Osmanlı Dönemi zamanlarına ait kalıntılara rastlayacağınız ülkede kültürel ve mimari açıdan da hoş görüntülere şahit olacaksınız. En bilinen şehirlerinden olan Üsküp ve Ohri şehirlerini mutlaka görmelisiniz. Oldukça fazla gezilecek alanı olan bu ülkede 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Geziniz sırasında daha önce de bahsettiğimiz gibi Osmanlı’ya ait eserleri göreceksiniz. Bunlar; Mustafa Paşa Camii, Eski Çarşı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi ve Ohri Gölü’dür. Ekonomik bir tatil için tercih edebileceğiniz ve vizesiz giriş yapabileceğiniz Makedonya’ya hayran kalacaksınız.

makedonya

5.Andorra

Konumu dolayısıyla ilgi duyulan küçük bir ülkedir. Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor olsa da iki aşamalı bir seyahat olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’den gidişler için vizesiz bir ülke olan Andorra, Fransa ve İspanya arasında yer almaktadır. Yani bu doğrultuda öncelikle Fransa’ya gitmeniz gerekmektedir. Burada sizlerin Schengen vizesi alması zorunludur. Normalde Andorra Prensliği’ne 90 gün için vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Coğrafi açıdan hayranlık uyandıracak bir konuma sahip olan ülke turizm ve vergi cenneti olarak bilinmektedir. Pirene Dağları üzerinde ve denize kıyısı olmaması ile Andorra’ya, direkt bir ulaşım da söz konusu değildir. İspanya veya Fransa üzerinden geçiş yapmak gerekmektedir. Bu nedenle de iki aşamalı bir işlem gerçekleştirmeniz zorunludur.

En Ucuz Vizesiz Ülkeler | Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında en ucuzunu arıyorsanız doğru yerdesiniz. Vize süreciyle uğraşmak istemeyenler için büyük bir kolaylık olan bu sistem uygun tatil imkânları sunmaktadır. Balkan ülkeleri, Asya ve Afrika ülkelerinin bir kısmına vizesiz girebilirsiniz.

En ucuz vizesiz ülkeler şunlardır:

fransız pasaportu

Fransa Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler Hangileridir?

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler için pasaport türünüz de önem arz etmektedir. Türkiye pasaportlu kişiler için vizeli ülkeler Fransız veya başka ülkeye ait pasaportlular için vizesiz olabilmektedir.

Vizesiz ülkeler 2022 verilerine göre Fransa pasaportuyla vizesiz bir şekilde 145 ülkeye seyahat edebilirsiniz. Fransa pasaportu, seyahat özgürlüğü bakımından Dünya’da 4. sırayı almaktadır.

fransız pasaportu

İsviçre Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İsviçre pasaportu adına vizesiz ülkeler 2022 verisi tam olarak bilinmemektedir. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi 1 Ocak 2021 Raporu niteliğince İsviçre vatandaşları vizesiz 191 ülkeye girebilir.

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler listesini ve en çok merak edilen konuları sizler için derledik. İyi tatiller dileriz.

Otobüs ile Gidilebilen Ülkeler >