türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
burdur

Burdur Gezi Rehberi

Burdur Konum ve Ulaşım

Burdur ili Akdeniz Bölgesinde , Türkiye’nin Güneybatı Anadolu kesiminin Göller Yöresinde yer almaktadır. Hem tarihi özellikleri hem de doğal güzellikleriyle Burdur ili, dünya üzerindeki yerleşim yeri özelliğine sahip en eski yerlerden biri olma özelliğine sahiptir. Merkezi hariç 10 adet ilçesi bulunan Burdur ilinin kuzeyinde 51km mesafede Isparta, 170km mesafede Afyonkarahisar, batısında 150km mesafede Denizli, güney batısında 241km mesafede Muğla ve güneyinde 122km mesafede Antalya illeri ile komşudur. Burdur ilinin İstanbul’a olan uzaklığı 596km, İzmir’e 374 km, Ankara’ya ise 422km’dir.

Burdur iline karayolu ile ulaşım için merkezde bulunan otobüs terminaline Türkiye’nin diğer bölgelerinden birçok otobüs firması seferleriyle hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için Burdur Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz. İstanbul-Antalya ve Ankara-Antalya karayollarının geçiş güzergahı üzerinde bulunan şehire karayolu ulaşımı oldukça kolay yapılabilmektedir.

Havayolu tercih edenler için ise Burdur iline en yakın havalimanı 25km mesafede bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanıdır. İstanbul ve Ankara’dan karşılıklı uçak seferleriyle havalimanı her gün hizmet vermektedir.

salda gölü

Burdur'un Tarihi

Anadolunun birçok yerinde olduğu gibi Burdur ilinin tarihinde de ilk yerleşim yeri kayıtlarında Hititler’e rastlanmaktadır. MÖ2000’li yıllarda Burdur ve çevresine yerleşen Hititlerin ardından Frigler, Lidyalılar, Persler,Makedonyalılar ve Romalılar bölgede hüküm sürmüşlerdir. Romalılardan sonra 1071 Malazgirt zaferine kadar Bizanslıların hakimiyetinde kalmış ve 1071’de Selçukluların topraklarına dahil edilmiştir. 1391’de Osmanlı Devletine geçen bölge Cumhuriyetin ilanı öncesinde Konya iline bağlı iken 1921’de vilayet statüsüne geçmiştir.

Burdur Turistik Yerler

Salda Gölü

Burdur ili Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü ilçeye 4km uzaklıkta. Muhteşem güzelliği bembeyaz kumsalı turkuaz rengi suyu ile ülkemizin 1. Dünyanın 5. En temiz gölü özelliğindedir. Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan Salda gölü çevresinde konaklama veya yeme içme için tesisler bulunmamaktadır. Burdur merkezine 76 km uzaklıkta bulunan göl alanına günübirlik araçlarla ulaşılabilmektedir. Kamp için de elverişli olan bölgede halk plajları ve bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Salda gölünün fotoğraf tutkunları için en özel yerlerden biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

İnsuyu Mağarası

Burdur-Antalya karayolu üzerinde Burdur merkezine 15 km mesafede bulunan İnsuyu mağarası, 1965 yılından bu yana turizme açık mağara olma özelliğindedir. 1976’da birinci derecede doğal sit alanı olarak tescillenmiştir. Karstik yapısı zaman içerisinde aşındığından mağara içerisinde sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağara içerisinde farklı yerlere doğru açılmış olan dehlizler içerisinde karbonatlı doğal maden suyu akmaktadır. Tüm ihtişamıyla kendine has görkemli yapısını gözler önüne seren ışıklandırılmış mağara içerisinde gezinirken keyifli zamanlar geçirebilir bu doğal güzelliğe hayran kalabilirsiniz.

Sagalassos Antik Kenti

Burdur ilinin Ağlasun ilçesine 7km uzaklıktadır. Ülkemiz tarihinde en iyi korunmuş antik şehirlerinden birisidir. Roma döneminden Selçuklulara kadar birçok medeniyetin izlerini üzerinde barındıran Sagalassos , sütunları , kemerli kapıları, heykelleri, agorası, Roma hamamı, 9000 kişilik tiyatro kalıntıları ile görülmeye değer güzelliktedir.1990 yılından bu yana Türk ve yabancı arkeologlarca yürütülen kazı çalışmaları halen devam etmekte olup , gün yüzüne çıkarılan eserlerin bir kısmı Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

Kremna Antik Kenti

Burdur ili Bucak ilçesine bağlı Çamlık köyünde konumlanmış olan Antik kent bir Psidia şehri olup Roma döneminin özellklerini taşımaktadır. Hellence “uçurum” anlamına gelen Kremna adını almıştır. 1100m yükseklikte tepe üzerinde bulunan antik kentin çevresi sarp kayalıklı uçurumlarla çevrilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kentin, ait olduğu dönemlerde dinsel bir merkez özelliği taşıdığı saptanmıştır. Ayrıca kazılarda çıkarılan Atena heykelleri, Leto, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Hygeia, Asklepios ve Herakles heykelleri Burdur Müzesinde Kremna Salonunda sergilenmektedir.

Kibyra Antik Kenti

Burdur ilinin Gölhisar ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Oldukça geniş yerleşim alanına sahip olan kent içerisinde girişte görkemli bir anıtsal kapı bulunmaktadır. Daha sonra 13000 kişilik stadyum ,ileride bazilika, agorası, hahamı, tiyatro ve meclis binası bulunmakta, planlı anıt mezarı ve su yolları görülmektedir. Şehir planında yapılar simetrik olarak inşa edilmiş olup göl ve ova manzarasına sahip ve hiç biri diğerinin manzarasını kesmeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Meclis binası ve 3600 kişilik müzik evinin tam merkezinde bulunan kırmızı ve yeşil mermerler kullanılarak yapılmış, saçları yılanları andıran tasviriyle ünlü Medusa mozaiği Burdur müzesinde sergilenmektedir.

lavanta bahçesi

Susuz Kervansarayı

Yapım tarihi 13.yy’a uzanan Susuz Han , Bucak ilçesinde Susuz köyde bulunmaktadır. Farklı dönem mimarisiyle dikkat çeken yapı Selçuklu Dönemine aittir. II.Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Giriş kapısı geometrik desenli süslemeleriyle dikkat çeken yapı, beş nefli dikdörtgen şekli ve ortası kubbeli olarak tasarlanmıştır.

Karacaören Baraj Gölü

Burdur ili Bucak ilçesi sınırlarında bulunan baraj gölü çevresi kızılçam ormanlarıyla kaplı muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Göl kenarında bulunan alabalık tesisleri ve restoranlarında balığınızı yiyip, kahvenizi yudumlarken muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kuş cıvıltıları eşliğinde gezinti yapabilir , Saklı göl evlerinde bungalovlarda konaklayabilirsiniz.

burdur şiş

Burdur'da Yeme İçme

Burdur’a yolunuz düşerse ilk olarak denemeniz gereken yöresel lezzet Burdur usulü testi kebabı’dır. Bunun dışında yöre mutfağında dikkat çeken diğer yemeklerden bir kaçını sıralayalım; Burdur şiş, Gazel böreği, Çanak ekmeği, peynirli pide, Burdur muhallebisi, kabak helvası, ceviz ezmesi..

Burdur Otobüs Bileti

Burdur'a yapacağınız seyahatler için en ucuz Burdur otobüs biletini Burdur Otobüs Firmaları Ağlasun Minibüs Koop., Burdur Egemen Seyahat, Bucak Seyahat, Göltur - Gölhisar Çavdır, Yeşilova Tur sayfalarımızın aracılığıyla online satın alabilirsiniz.