türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
gümüşhane merkez

Gümüşhane Gezi Rehberi

Gümüşhane Konum ve Ulaşım

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Gümüşhane, Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesini bağlayan ilimizdir. Zigana Dağlarının eteklerine kurulmuş olan şehir yeşil bitki örtüsü ve zengin flora ve faunasıyla geçmişten günümüze birçok medeniyetin yerleşim yeri olmuştur. Kuzeyinde 101km’de Trabzon, güneyinde 133km’de Erzincan, doğusunda 78km’de Bayburt, batısında ise 163km’de Giresun illeri ile komşudur. Ankara’ya olan uzaklığı 752km olan Gümüşhane ilinin İstanbul’a olan uzaklığı 1092km, İzmir’e olan uzaklığı 1331km, Antalya’ya olan uzaklığı ise 1166km’dir. İl merkezi ile birlikte toplam 6 adet ilçesi vardır.

Gümüşhane iline karayolu ulaşımı tercih edecekler için, Türkiye’nin birçok noktasından hizmet veren otobüs firmaları ile seyahat etmeniz mümkün olabilmektedir. Gümüşhane Otogarı il merkezinde bulunmaktadır. Gümüşhane otobüs firmaları için Gümüşhane Otobüs Fİrmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Havayolu ulaşımı tercih edecek olanlar için ise, en yakın havaalanı Gümüşhane iline yaklaşık 100km mesafede bulunan Trabzon Havalimanıdır. İkinci alternatif ise Erzincan Havalimanıdır ve Gümüşhane iline 148km mesafededir.

Demiryolu bağlantısı bulunmadığından Gümüşhane’ye trenle ulaşım yapılamamaktadır. En yakın demiryolu bağlantısı 133km uzaklıkta bulunan Erzincan Tren istasyonudur.

gümüşhane karaca mağarası

Gümüşhane'nin Tarihi

Tarihi İpek Yolu üzerindeki güzergahlardan biri olan Gümüşhane ili, tarih boyunca önemli bir merkez olma özelliğini korumuş yerlerdendir. Romalılar Döneminde “Arjiopolis”(Gümüşşehri) olarak anılan şehir, imparatorluk hazinesinin büyük bir kısmını oluşturan gümüş ve altınların basıldığı darphanelerinden dolayı bu ismi almıştır. Asurlular, Urartular, Medler, Persler, Makedonyalılar, Pontus Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular tarafından hükmedilen bu topraklar, 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in ordularının Trabzon Pontus Rum Devletini yıkması ile Osmanlı Devletinin sınırlarına katılmıştır. Milli Mücadele Döneminde Gümüşhane, Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Camiyeti’nin faaliyet alanı kapsamında yeralmıştır.1925 yılında da vilayet statüsüne kavuşmuştur.Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı zamanında Gümüşhane’de şehrin kalkınması amacıyla tarımın geliştirilmesine çalışılmış, ayrıca yol ve köprülerin inşaasına ağırlık verilmiştir.

Gümüşhane Gezilecek Yerler

Satala Antik Kenti

Keltik ilçesi sınırlarında yer alan Satala Antik Kenti , Gümüşhane il merkezine 98km mesafededir. Kentin özelliği askeri geçiş güzergahında bulunduğu için, Roma Devleti’nin Fırat Nehri’ni korumak amacıyla yaptığı doğudaki en büyük karargah olmasıdır. Zaman içerisinde Asurluların, Makedonyalıların ve Bizanslıların hakimiyetine geçmiş olan kente, 15.yy’da 47 gözlü su kemeri yapılmış, fakat günümüze gelinceye kadar büyük ölçüde tahribata uğramıştır. Taş çeşmeler, hamam ve bina kalıntıları görülebilmektedir.

Krom Vadisi

Gümüşhane il merkezine 36km uzaklıkta bulunan Krom Vadisi, 2010 yılında Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Bölge maden kaynakları açısından oldukça zengindir. Bizans Döneminde halkın geçimini bu madenlerden sağladığı tespit edilmiştir. Tescillenmiş 15 adet kilise ve şapelin yer aldığı bölgede ayrıca, kemer köprü, Rumlardan kalma taş evlerin kalıntıları ile kale ve surlar görülebilmektedir.

Sarıçiçek Köy Odaları

Gümüşhane il merkezine yaklaşık 40km uzaklıkta bulunan Sarıçiçek Köyü’ndeki bu odalar 1870’li yıllarda Hacı Ömer Ağa tarafından yaptırılmıştır. Türk Mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu odalarda, zengin motiflemelerle bezenmiş süslemeler oldukça dikkat çekicidir. Özellikle ahşap işlemelerle dekore edilmiş olan duvarlar ve tavanlarda sergilenen işçilik hayranlık vericidir.

Karaca Mağarası

Şehir merkezine 17km uzaklıkta bulunan Karaca Mağarası, astım hastalarına iyi gelmesi sebebiyle Gümüşhane’nin sağlık turizminde önem teşkil etmektedir. Uzunluğu 256metre, toplam iç alanı 1.500metrekare olan mağara içerisinde damlataş sütunları ile sarkıt ve dikitler renkli ışıklandırmalarla görsel olarak zenginleştirilmiştir. Mağara duvarlarından sızan suların oluşturduğu birikintiler bazı yerlerde 1metre derinliğe ulaşmakta olup, ahşap yürüme parkurunda ilerlerken kendinizi farklı bir boyutta hissedebilirsiniz.

Zigana Turizm Merkezi

Şehir merkezine 45km mesafedeki kayak merkezi özellikle kış sezonunda kayak sporuna meraklı ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Teleski hattı ve iki adet babyliftin yer aldığı kayak merkezinde kayak malzemeleri kiralama ve kayak dersi alma imkanları mevcuttur. Ocak-Nisan ayları arasındaki kayak sezonu dışındaki aylarda özellikle yaz döneminde Zigana Turizm Merkezi, zengin bitki örtüsü ve ormanlık alanları ile bu seferde doğa yürüyüşü sevenlerin ilgi odağı olmaktadır.

tomara şelalesi

Santa Harabeleri

Şehir merkezine 72km uzaklıkta bulunan bu arkeolojik alan, 17yy’da Rumlar tarafından Rum çetelerinin sığınağı mahiyetinde kurulmuştur. Yedi adet mahalle ve 300 civarı evden meydana gelmekte olan Santa şehri, Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Taş evlerin kalıntıları, kilise ve çeşmeleri görebilirsiniz.

İmera Manastırı

Şehir Merkezine 38km mesafedeki Olucak Köyünde bulunan Manastır, 1350’li yıllardan bugünlere kadar gelebilmiş nadir yapılardandır. Dikdörtgen şekilde tasarlanmış ve taşlarla örülmek suretiyle inşa edilmiştir. Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmiştir.

Artabel Tabiat Parkı

Şehir merkezine 80km uzaklıkta bulunan tabiat parkı, flora ve fauna yönünden çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. 18 adet krater gölünden oluşan tabiat parkı, Doğu Karadeniz’in önemli yürüyüş parkurlarındandır. El değmemiş doğa harikası özelliği taşıyan bölgede karakteristik kayaçlar ve dağ gölleri arasında doğa yürüyüşü yapabilir, farklı çiçek çeşitlerini ve yabani hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz.

gümüşhane pestil

Gümüşhane'de Yeme İçme

Karadeniz yöresinin özelliklerini en iyi şekliyle yansıtan Gümüşhane mutfağına, gurme turları ile ilgi oldukça fazladır. Dut pekmezi, pestil, köme, kuşburnu marmelatı satın alabileceğiniz çok sayıda yere rastlayabilirsiniz. Yöresel mutfağın en çok rağbet gören örneklerini deneyimleyebileceğiniz şehir lokantalarında, fasulye bulgurlusu, güveçte sarma, ayvalı et, siron, kuymak, gendirme çorbası, kara lahana çorbası, fırın erişte, mantı çorbası, pazı, lemis gibi lezzetlerle karşılaşabilirsiniz.

Gümüşhane Otobüs Bileti

Gümüşhane'ye yapacağınız seyahatler için en ucuz Gümüşhane otobüs biletini Gümüşhane Otobüs Firmaları Lüks Gümüşhane, Sıla Özlem Seyahat, Şiran Seyahat sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.