türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
karabük merkez

Karabük Gezi Rehberi

Karabük Konum ve Ulaşım

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Karabük, yemyeşil doğası ve güzellikleri ile görülmesi gereken şehirlerimiz arasındadır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal sanayileşme projelerinden olan Karabük Demir Çelik Fabrikası, Türkiye’nin ilk entegre sanayi kuruluşlarından biridir. Karabük ayrıca farklı sektörlerde de birçok sanayi kuruluşu ve fabrikalar ile ülkemiz ekonomisi açısından önemli bir paya sahiptir. Kuzeyinde 89km’de Bartın, doğusunda 114km’de Kastamonu, batısında 102km’de Zonguldak, güneydoğusunda 193km’de Çankırı ve güneybatısında da 134km’de Bolu illeri ile komşudur. İstanbul’a olan mesafesi 396km olan Karabük, Ankara’ya 215km, İzmir’e 732km ve Antalya’ya da 735km uzaklıktadır. İl merkezide dahil olmak üzere toplam 6 ilçesi bulunan Karabük’ün turistik açıdan en gözde ilçesi Safranbolu’dur.

Karabük ili coğrafi konum itibariyle, hem Karadeniz’e bağlanan yollar hem de Marmara’ya ulaşan otoyollar üzerinde geçiş noktasındadır. Bu nedenle şehre karayolu ulaşımı kolaylıkla yapılabilmektedir. Türkiye’nin birçok ilinden Karabük’e otobüs seferleri düzenlemektedir. Şehirlerarası Otobüs Terminali şehir merkezinde olup, bünyesindeki otobüs firmaları ile yolcularına hizmet vermektedir. Sizde Karabük Otogar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Karabük Otobüs Firmaları sayfasından faydalanabilirsiniz.

Havayolu tercih edenler için Karabük iline en yakın havaalanı, 85km uzaklıktaki konumunda iç ve dış hatlardaki uçak seferleri ile hizmet veren Zonguldak Çaycuma Havalimanı’dır. Havalimanının HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve diğer ulaşım seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Karabük ili ulaşımda demiryolu seçeneğinin de tercih edilebildiği illerimizden biridir. Şehir merkezinde bulunan Karabük Tren Garı’ndan Zonguldak-Ankara arası sefer yapan, Karaelmas Ekspresi geçmektedir.

safranbolu

Karabük'ün Tarihi

Karabük ve çevresinde yapılan tarihsel araştırmalar ve arkeolojik kazılarda elde edilen bilgilere bakılınca, antik çağda Paflagonya denilen bölge içerisinde yer alan Karabük ili, Hititlerden başlayarak yıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Paflagonya’nın güney topraklarında Kaşka halkına ait höyüklere rastlanmaktadır. Ayrıca Friglerin döneminden Romalılara kadar geçen zamanda yapıldığı saptanmış olan timülüsler bulunmaktadır. Safranbolu ve Eskipazar’ın olduğu yerleşimlerin Bizans hakimiyeti yıllarında dini açıdan önemli olan piskoposluk merkezi konumunda oldukları tarih kayıtlarında görülebilmektedir.

1084 yılından itibaren Anadolu Selçuklularının ele geçirmesiyle bölge Türk hakimiyetine geçmiş, zaman devam ettikçe de Karabük ve çevresi, çeşitli beyliklerden Osmanlı Devletine kadar uzanan bir dönem geçirmiştir. Osmanlı Döneminde önceleri Bolu sancağına daha sonra Viranşehir sancağına bağlanmıştır. 1.Dünya Savaşı ve Milli mücadele yıllarında ise Karabük, Kastamonu’ya bağlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Türk askerinin çarık ve deri ihtiyacının büyük bir kısmının Safranbolu ilçesi tarafından sağlanmış olduğu bilinmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün direktifleriyle ilçede sanayi faaliyetleri başlatılmış, fabrikalar kurulmuş ve bu sebeple de bölgenin göç alıp kalkınması sağlanmıştır. 1953 senesinde Zonguldak iline bağlanan Karabük, 1995’te çıkarılan bir kanunla vilayet statüsü kazanmıştır.

Karabük Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleri

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan tarihi Safranbolu evleri, gezginlerin ve amatör fotoğrafçıların popüler mekanlarındandır. Yapılış tarihleri 300 sene öncesine kadar uzanan evler, Osmanlı mimari tarzının en güzel örneklerindendir. İki yada üç katlı olarak ahşap malzeme kullanılarak konak tarzında inşa edilmiş olan evlerin işçilik ve süslemeleri görülmeye değerdir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kapsamında 800 tanesi koruma altına alınmıştır. Safranbolu sokaklarında gezerken hediyelik eşya dükkanlarından ilçenin simgesi haline gelmiş bu güzel evlerin küçük maketlerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca gelmişken, Safranbolu’nun Osmanlı Döneminden kalma saat kulesini, Türkiye’nin ilk cam seyir terası olan Kristal Terası, Yemeniciler Arastasını, Eski Çarşısını, Tarihi Kent Müzesini ve tarihi İzzet Mehmet Paşa Camii’ni de görebilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan tarihi yapı, 17.yy’da inşa edilmiştir. Osmanlı Dönem mimarisinin görkemli eserlerinden biri olan cami, 1662 senesinde padişah IV.Mehmet’in sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa adına yaptırılmıştır. Cami avlusunda yer alan güneş saati mermer üzerine metal aksamlı olarak tasarlanmış olup, oldukça ilgi çekicidir. Caminin dikkat çeken diğer bir özelliği de miğferi andıran kubbesidir. Safranbolu’nun en büyük camisi olan bu tarihi yapı günümüzde de oldukça fazla ziyaretçi almaktadır.

Yörük Köyü

Karabük ilinin Safranbolu ilçesine yaklaşık 11km mesafede bulunan Yörük Köyü, bölgenin uğrak gezi rotalarından biridir. Tarihi Osmanlı evlerini bu köyde de görebileceksiniz. Geçmişi 700 yıl öncesine kadar uzanan Yörük Köyü, 11.yy’da Anadolu’ya gelen Türkmenler tarafından kurulmuştur. Turizm Bakanlığınca koruma altında olan Yörük Köyü’nde gezerken zamanda yolculuk yapıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Köyün en önemli yapılarından olan Sipahioğlu Konağı, mimarisi ve ahşap işçiliğindeki inceliklerle oldukça ilgi görmektedir. Asırlık çınarların bulunduğu köyde ağaçların altında mola vererek köy kahvehanesinde çayınızı içebilir yada Yörük Sofrası adlı mekanda yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Yenice Ormanları

Karabük şehir merkezine 6km uzaklıktaki Yenice Ormanları, ülkemizin en büyük blok ormanları arasındadır. Doğal yaşam alanları, farklı kuş türleri, rengarenk bitki örtüsü, şelaleleri ve tertemiz havası ile doğa sporları tutkunlarının popüler bölgelerinden biridir. Kampçılık için uygun olan ortamları ve butik tarzda konaklama tesisleri bulunan Yenice Ormanlarında sakin ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Yenice Irmağı ve Arboretum bölgesinde tabiatın o muhteşem çeşitliliğine şahitlik edebilirsiniz. Bölgede rafting, dağ tırmanışı, trekking ve doğa aktiviteleri yapılabilmektedir.

Eğriova Göleti

Karabük ili Yenice Ormanları bölgesine yakın konumda yer alan Eğriova Göleti, Keltepe denilen mevkidedir. Doğa severlerin kamp yaptığı, balık meraklılarının balıkçılık için geldikleri bu gölet aslında suni bir gölettir. Yaklaşık 1km uzunluğundaki Eğriova Göleti’nin en derin yeri 7m’yi bulmaktadır. Yenice Ormanlarının muhteşem yeşil tonlarının manzarasında ve özellikle bahar aylarında huzur veren tam dinlenmelik bir ortama sahiptir. Çevresinde hiçbir yapı ve işletme bulunmayan Eğriova Göletine gelirken yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almanız tavsiye edilir.

tokatlı kanyonu

Tokatlı Kanyonu

Karabük ilinin Safranbolu ilçesine bağlı Tokatlı Köyünde, 9km’lik yürüyüş parkuru bulunan Tokatlı Kanyonu, görülmesi gereken tabiat güzelliklerinden biridir. Üç ayrı kanyonun birleştiği Tokatlı Kanyonu’nda cam seyir terasına çıkıp muhteşem manzarayı seyredebilir, kafesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yemyeşil doğasıyla, serin serin akan sularıyla adeta cennet vari bir ortama sahip olan kanyonda ilerlerken dilerseniz kiralanan atlara da binebilirsiniz. Kanyon üzerinde ayrıca tarihi İncekaya Su Kemeri’ni de görebilirsiniz. Uzunluğu 116m olan tarihi yapı 5 kemerli olup, 60m yüksekliğindedir. Osmanlı zamanında tadilat geçirdiği bilinen İncekaya su kemeri Tokatlı Deresi üzerinde bulunmaktadır.

Mencilis Mağarası

Karabük ili Safranbolu ilçesine bağlı Bulak Köyü sınırlarında yer alan Mencilis Mağarası, Türkiye’nin 5. uzun mağarası olma özelliği taşır. Bulak Mağarası olarak da bilinen oluşum neredeyse üç milyon yaşındadır. Karstik oluşumlar, sarkıt ve dikitler ile içerisinde akarsu ve göletleri bulunan Mencilis Mağarası, her zaman 15 derece olan iç ısısı ve nem oranı nedeniyle solunum yolu rahatsızlığı olanlara iyi gelmektedir. Toplam 6.5km uzunluğa sahip olan mağaranın 400m’si gezilebilmektedir.

Şeker Kanyonu

Karbük ilinin Yenice ilçesinde bulunan Şeker Kanyonu, 6.5km uzunluğa sahip bir doğa harikasıdır. Kanyon alanında canyoning yani kaya tırmanışı, iple tırmanma ve inme, yüzme ve atlama gibi aktivitelerle trekking yapılabileceği gibi mesire yerlerinde piknikte yapılabilmektedir. Özellikle yaz mevsiminde oldukça rağbet gören Şeker Kanyonu, doğa fotoğrafçılarının da oldukça popüler bölgelerinden birisidir.

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük ilinin Eskipazar ilçesine 3km mesafede bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, MÖ.1.yy’a kadar uzanan geçmişi ile Karabük şehrinin tarihini en güzel anlatan ören yeridir. Bu bölgenin geneli Viranşehir olarak geçmektedir. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerine ait yapı ve eserler oldukça fazladır. Kiliseler, su sarnıçları, mahzenler, kaya mezarları, sütunlar, freskler ve mozaikler oldukça değerli arkeolojik kalıntılardır. 2003 yılında yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan kilise mozaikleri, Anadolu’da yalnızca Hadrianapolis antik Kentinde bulunmaktadır. Bu mozaiklerde özel olan, Hıristiyan dinine göre cennetin 4 büyük nehri olan Phison, Euphrates, Geon ve Tigris betimlemelerinin üzerindeki kadın, erkek, meyve ve hayvan figürleridir. Ayrıca kilise içerisinde Himerios’a ait bir adak yazıtı ile, Yunanca yazılmış bir kitabe de bulunmaktadır. Bulunan bu eserler sonucunda antik kentin, o çağlarda hac merkezi özelliği taşıdığı saptanmıştır.

safranbolu lokumu

Karabük'te Yeme İçme

Karabük ilinin yöresel mutfağında Karadeniz mutfağının etkileri görülmektedir. Hamur işleri, deniz ürünleri ve kurutulmuş sebzelerin kullanıldığı yemekler, oldukça çeşitliliğe sahip sofralarda ziyaretçilerine sunulmaktadır. Bir çeşit ev makarnası çeşidi olan Perohi, şehrin en ünlü yemeklerinden biridir. Keş peyniri veya yoğurtla servis edilmektedir. Yine yöreye özgü Safranbolu Bükmesi bir pide çeşidi olup, ıspanaklı yada kıymalı olarak hazırlanmakta, ayranla beraber sunulmaktadır. Uzun fasulye, bütün et yemeği, mısır çorbası, cevizli keşli yayım, karamancar yemeği, çullu börek, Safranbolu baklavası ve zerde Safranbolu mutfağına özgü diğer lezzetleridir. Ayrıca Safranbolu Eski Çarşısından türleri ve lezzetleri çeşit çeşit olan meşhur Safranbolu Lokumlarından da satın alabilirsiniz.

Karabük Otobüs Bileti

Karabük'e yapacağınız seyahatler için en ucuz Karabük otobüs biletini Karabük Otobüs Firmaları Karabük Doğuş Turizm, Safkar Safran Turizm, Yenice Etap Turizm sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.