Ramazan Bayramı Otobüs Bileti


Ramazan Bayramı ne zaman? Kaç gün tatil?

2019 Yılı resmi tatil günleri takviminde bu sene Ramazan Bayramı arefe günü 3 Haziran 2019 Pazartesi gününe geliyor. Bayram günleri ise (3 gün) Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini kapsıyor. Bu sene Pazartesi günü yarım gün ve Cuma günü tam tatil ilavesi ile Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkabilir. Tabi buna hükümet karar verecek. İlerleyen günlerde Ramazan Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağını resmi açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Ramazan Bayramı tatili öncesi şayet tatil 9 güne uzatılırsa otobüs ve uçak yolculuklarının başlama tarihi 31 Mayıs Cuma ve 1 Haziran Cumartesi günleri olacaktır. Bu günlerde otogarlar ve havalimanları yoğun bir trafik yaşayacaktır. Planladığınız Ramazan Bayramı seyahati için otobüs bileti ararken bu tarihlere dikkat ediniz. Ramazan Bayramı Tatili için dönüş yoğunluğunun oluşacağı tarihler şayet tatil 9 güne uzatılırsa 9 Haziran Pazar (Tatilin son günü) ve 10 Haziran Pazartesi günleri olacaktır. Dönüş için otobüs bileti ve uçak bileti ararkende bu tarihlere dikkat etmekte yarar var. Ramazan Bayramında otogarlarda oluşan aşırı yolcu yoğunluğunu eritmek için otobüs firmaları ek seferler düzenlemektedir. Bayramda otobüs bileti bulma sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden satın alınız. Ramazan Bayramı tatilinin denk geldiği günler aşağıda listelenmiştir.

Ramazan Bayramı Tatili Takvimi 2019 Yılı:

3 Haziran Pazartesi (Arefe Günü)
4 Haziran Salı (Bayramın 1. Günü)
5 Haziran Çarşamba (Bayramın 2. Günü)
6 Haziran Perşembe (Bayramın 3. Günü)

 
ramazan bayramı otobüs bileti

Üç Aylar ve Ramazan Bayramı;

Üç Aylar Recep Ayı ile başlar, Şaban ile devam eder ve Ramazan Ayı ile sona erer. Oruç tutma ayı olan Ramazan Ayı bitiminde ise üç gün süren ve dini bir bayram olan Ramazan Bayramı kutlanır. Şeker Bayramı adı ise, Ramazan Bayramı’nda hurma ve şekerleme yeme geleneğine dayanır. Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan “Iyd-ı Fıtır” isminden Türkçeleştirilmişidir.

Ramazan Bayramı;

Ramazan Bayramı’nın ilk günü sabahında camilerimizde sabah bayram namazı kılınır. Bayram namazını sadece erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise bayram hutbesi okunur. Bayram günleri boyunca eş, dost, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır. İlk bayram ziyaretleri aile büyüklerinin elleri öpülerek ve ilk onlar ziyaret edilerek başlar. Kurumlarda toplu bayramlaşma düzenlerler. Bayram ziyaretlerinde konuklara kolonya, tatlı ve şekerlemeler, çikolata ikram edilir. Bazı evlerde bayram için ev baklavası açılır.

Bayramda en güzel elbiseler giyilir, bakımlı ve temiz olmaya özen gösterilir. Herkes var olan en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bu yeni kıyafetler çocuklara ayrı bir bayram sevinci yaşatır. Genelde büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya para verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme ve harçlık toplarlar. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.