türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Sömestre (15 Tatil) Otobüs Bileti

Sömestre Tatili Otobüs Bileti Ne Zaman Alınmalı?

Sömestre tatili öğrencilerin eğitim yılını oluşturan iki yarıyıl dönemi arasında, biraz dinlenmek ve nefes almak için çıktıkları 15 gün süreli tatildir. Bu iki hafta boyunca okuldan ve yorucu derslerden bir nebze olsun uzaklaşan öğrenciler, ilk dönemin ortalama beş aylık yorgunluğunu üzerlerinden atmaya ve dinlenmeye çalışırlar. İmkânı olan ya da daha doğrusu müsait olan anne babalar ise bu kısa tatili fırsat bilerek bazen memleketlerindeki baba evlerine bazen de herhangi bir tatil yerine giderek şehirden uzaklaşmanın planlarını yaparlar. Böylece hem çocukları açısından gelecek dönem için bir motivasyon hem de kendileri için dinlenme fırsatı yakalarlar.

Sömestre Tatili Otobüs Bileti Alırken Bilinmesi Gerekenler

Sömestre tatili için şehirlerarası çıkılacak bir yolculuk, en rahat şekilde otobüs firmalarının seferleri ile mümkün olmaktadır. Seyahat etmek istediğiniz güzergâhta sefer düzenleyen otobüs firmalarını ve bütçenize uygun bilet fiyatlarını öğrenmek kesinlikle son güne bırakmamanız gereken bir iştir. Çünkü, tatil olması ile birlikte iki haftalık süreyi en verimli şekilde kullanmak isteyen vatandaşlar, ilk günden otogarlara ve bilet satış noktalarına akın edecekler, böylece aşırı talep artışından dolayı hem otobüslerde yer bulmak hem de ucuz bilet bulmak oldukça zorlaşacaktır. Tatil planlarınızın sekteye uğramaması için sömestre tatili başlamadan en az bir iki hafta önce otobüs bilet rezervasyonlarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Her ne kadar sömestre tatiline yaklaşan son günlerde artan yoğunluk nedeniyle bazı otobüs firmaları ek seferler düzenlese de, yine de tatilinizi riske atmamanız ve erken rezervasyon yaptırmanız planlarınız için daha garanti olacaktır.

Sömestre tatili dışında devlet tarafından ilan edilen dini bayram tatillerinin hafta ortasına denk geldiği zamanlarda da tatilin birleştirilip bir haftayı geçmesi halinde de aynı yoğunluk yaşanabilmektedir. Bu gibi zamanlarda da en az bir iki hafta önceden otobüs seferlerini kontrol ederek mümkün olduğunca ucuz bilete rezervasyon yaptırmak sonradan sıkıntı yaşamamak adına oldukça önemlidir. Bununla birlikte sömestre tatili kış aylarına denk geldiği için genellikle yaz tatiline nazaran bilet fiyatları sezona göre daha da hesaplı olacaktır.

 

En Uygun Sömestre Tatili Otobüs Bileti Ne Zaman Alınır?

Diyelim ki sömestre tatiline yaklaşık iki hafta var ve siz çocuğunuzla bu tatilde bir yerlere gitmek istiyorsunuz. Kafanızda tatilinizi geçirmek istediğiniz yerin planını da yaptınız ve otobüs biletinizi alacaksınız. Bunun için en kolay yöntem sayfamızda yer alan otobüs bileti satın alma modülü üzerinden online biletinizi satın almaktır. Oldukça kolay bir şekilde evinizden çıkmadan sadece internet vasıtasıyla planladığınız tarihi seçerek gitmek istediğiniz şehre sefer yapan otobüs firmalarını görebilir, bütçenize en uygun bilet fiyatlarını karşılaştırabilir ve koltuğunuzu satın alabilirsiniz.

Günümüz ekonomik koşullarını düşünürsek böylece hem kendinizi yormamış, hem zaman kazanmış, hem de bütçenizi çok zorlamamış olursunuz. Online bilet alırken tarihlere göre firmaları sıralayabilir, bilet fiyatlarını karşılaştırabilir, seyahat edeceğiniz aracın özelliklerini, molaları ve yolculuk süresi gibi detaylı bilgileri görebilirsiniz. Biletinizi online olarak ileri bir tarihe aldıktan sonra planlarınız değişse dahi aynı sistem üzerinden kolayca değişiklik yapabilir, sefer saatinden önceki belirlenen süreye kadar biletinizi askıya alabilir veya iptal edebilirsiniz.

Otobüs bileti erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamak için web sitelerinin kampanyalarını takip edebilirsiniz. Bütçenizi en az şekilde zorlamak ayrıca sömestre tatilini seyahat masraflarını düşünmeden keyifle geçirmek için erken rezervasyonla otobüs biletinizi kolayca satın alabilirsiniz.

İlgili Yazılar;