türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
bingöl yüzen ada

Bingöl Gezi Rehberi

Bingöl Konum ve Ulaşım

Bingöl ili Doğu Anadolu bölgesi sınırları içerisinde yukarıda Fırat adı verilen bölümde yer alır. Merkezi hariç, 7 adet ilçesi olan şehir, gölleri, dağları ve ovalarıyla eski zamanlardan bugüne çeşitli medeniyetlerin yerleşim yeri olmuştur. Bingöl ili, kuzeyinde 180 km’de Erzurum, 273 km’de Erzincan, güneyinde 144 km’de Diyarbakır, doğusunda 113 km’de Muş, batısında ise 178 km’de Tunceli ve 142 km’de Elazığ illeriyle komşudur. Bingöl’ün Ankara’ya olan uzaklığı 895 km iken İstanbul’a 1311 km, İzmir’e 1425 km, Antalya’ya ise 1182 km’dir.

Bingöl doğu illerini batıya bağlayan yolların kavşak noktası konumunda olduğu için Türkiye’nin her yerinden ulaşımı mümkündür. Bingöl otobüs terminali şehir merkezinde olup otobüs firmalarıyla diğer şehirlerden kolayca ulaşabilirsiniz. Bingöl otogar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Bingöl Otobüs Firmaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Havaalanı ulaşımı için şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Bingöl havalimanı iç hat seferleriyle İstanbul ve Ankara yönlerine hizmet vermektedir. Diğer bir seçenekte Bingöl şehir merkezine 120 km uzaklıkta bulunan Muş havalimanıdır.

Demiryolu ulaşımı tercih edenler için Bingöl’ün Genç ilçesinde bulunan tren garı şehir merkezine 20 km mesafede olup, Van-Elazığ demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Ankara’dan kalkan Van Gölü ekspresi ile Bingöl’e gelebilirsiniz.

bingöl

Bingöl'ün Tarihi

Ünlü tarihçi Heredot’un notlarında Bingöl’ü de içine alan Muş ve Diyarbakır illerinin olduğu bölgeye “Komojen” denildiği yazmaktadır. M.Ö 2000li yıllarda Huriler kavminin yerleştiği bölgeye daha sonra Mitaniler, Hititler, Urartular, Medyalılar, Asurlular, Persler, Büyük İskender İmparatorluğu, Romalılar, Selçuklular hakim olmuş 1514’te Yavuz Sultan Selim’in orduları tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Cumhuriyetin ilanının ardından 1936 yılında Muş ilinden ayrılarak il statüsüne kavuşmuştur.

Bingöl Gezilecek Yerler

Yüzen Adalar

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı, Hazarşah köyü yakınlarındaki Turnalar Gölü üzerinde sıra dışı bir tabiat güzelliği olan yüzen adacıklar son yıllarda ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Krater gölü olan Turnalar Gölü üzerinde zaman içerisinde birbirinden ayrılan üç ayrı toprak parçası göl üzerinde tıpkı sala benzeyen hareketli bir şekilde bulunmaktadır. Enteresan özelliği ile Turnalar Gölü tabiat anıtı olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce koruma altına alınmıştır.

Kiğı Kalesi

Şehir merkezine 75 km uzaklıkta bulunan Kiğı ilçesindeki kalenin yapılış tarihi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Yapı olarak çok sağlam inşa edilmiş kalenin etrafı sarp kayalıklarla çevrilidir. Kale içerisinde günümüze kadar ulaşan harabe yapılar bulunmaktadır.

Çır Şelalesi

Merkeze bağlı Ilıca Bucağına sekiz kilometre mesafedeki Çır Şelalesi doğal güzelliğiyle gelen ziyaretçileri kendine çekmektedir. Yaklaşık 50 m yükseklikten kayaların içinden akan sularıyla şelale manzarasında piknik yapabilir keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Ata Park

Şehir merkezine 10 km uzaklıktaki bu mesire alanının çevresi ağaçlık alanla kaplıdır. Lokanta, çeşme, çocuklar için oyun parkları bulunan bu dinlenme yeri, hoşça vakit geçirebilmeniz için ideal özelliklere sahiptir.

Yolaçtı Kayak Merkezi

Şehir merkezine uzaklığı 25 km’dir. Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar devam etmektedir. Konaklama için kayak evinin mevcut olduğu kayak merkezinde teleski tesisi de bulunmaktadır.

bingöl merkez

Kral Kızı Kalesi

Genç ilçe merkezine 2 km mesafededir. Pers Hükümdar’ının kaleyi kızı için yaptırdığı bilinmekte olup kalenin adı “Dara Hini” olarak da geçmektedir. Yapıldığı tarihten bu zamana kadar çok fazla tahrip olmuş olan kaleden geriye bulunduğu tepe üzerindeki kalıntıları kalmıştır.

Sentarius Kalesi

Şehir merkezine 18 km mesafede Murat Vadisi üzerinde bulunan kale Urartu Hükümdarı tarafından yaptırılan üç kaleden biridir. Çok fazla tahrip olduğu için bulunduğu yerde kalıntıları görülebilir.

bingöl gömme

Bingöl'de Yeme İçme

Bingöl yöresinin geleneksel mutfağında en çok dikkat çekenlerden dut pekmezi ve bal satın almadan dönme diye tabir edilen ürünler arasındadır. Ayrıca yöresel lezzetlerden turşular ve tatlılar çok yönlü bir çeşitliliğe sahiptir. Yemeklerde daha çok köfte çeşitlerine rastlanmaktadır. İçli köfte, yoğurtlu köfte, kabak köftesi, yumurtalı köfte, gıldırık köfte; tatlılarda burma kadayıf, silki baklava, dolanger Bingöl’e özgü lezzetler arasında sayılabilmektedir.

Bingöl Otobüs Bileti

Bingöl'e yapacağınız seyahatler için en ucuz Bingöl otobüs biletini Bingöl Otobüs Firmaları Cesur Bingöl, Çağdaş Kiğı Karakoçan, Has Bingöl Turizm, Özlem Bingöl Seyahat sayfalarımızın aracılığıyla online satın alabilirsiniz.