türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
pamukkale

Denizli Gezi Rehberi

Denizli Konum ve Ulaşım

Denizli ili, Ege Bölgesinin güneydoğusunda Akdeniz ve Ege Bölgelerinin bağlantısı konumunda yer alır. Binlerce yıldır farklı medeniyetler ev sahipliği yapmış şehir, kültür ve turizm açısından değer arz etmektedir. Doğal güzellikleri, tarihi varlıkları ve kaplıcalarıyla yılın her dönemi çok sayıda turisti ağırlayan Denizli ili mermer ve doğal taş ticareti açısından da önemli rol oynamaktadır.

Denizli’nin 19 adet ilçesi bulunmaktadır. Kuzeyde 150km uzaklıkta Uşak, güneyde 145km’de Muğla, batıda 126km’de Aydın ve 208km’de Manisa ile komşudur. İstanbul’a 639km uzaklıkta olan şehir, İzmir’e 224km, Ankara’ya 475km uzaklıktadır.

Denizli ili coğrafi konumu bakımından şehirler arası ulaşımda önemli karayolları üzerinde bulunmaktadır. Şehre karayolu ulaşımını sağlayan Denizli Otogarı il merkezinde olup, bünyesindeki otobüs firmaları ile diğer şehirlerden ulaşımda hizmet vermektedir. Denizli'ye popiler otobüs seferlerini öğrenmek için Denizli Otobüs Firmaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Demiryolu ulaşımında Eskişehir-Denizli arası seferleri bulunan Pamukkale Ekspresi ya da Denizli-İzmir ve Denizli-Söke tren seferleri tercih edilebilmektedir. Denizli Tren Garı il merkezinde bulunmaktadır.

Denizli Çardak Havalimanı şehir merkezine 45km uzaklıkta olup, her gün İstanbul’dan karşılıklı uçak seferleri ile hizmet vermektedir.

hierapolis

Denizli'nin Tarihi

Denizli ilinde yerleşimin MÖ4000 yıllarında Kalkolitik dönemle başladığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgiler ışığında Frigler, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar , Selçuklular ,Germiyanoğulları, Ladik Beyliği bölgeye hakim olmuş 1391 yılında da Osmanlı Devletinin sınırlarına katılmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte 1923’te vilayet ünvanına kavuşmuştur.

Denizli Turistik Yerler

Pamukkale

Denizli ilinin 22 km kuzeyinde bulunan Pamukkale, bembeyaz travertenleri ile Türkiye’nin en fazla yabancı turist çeken turizm merkezlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan muhteşem doğal güzellikteki bölge, termal kaynak sularının içerdiği karbonatlı bileşiklerin yeryüzüne çıktıktan sonra, güneş ışığı nedeniyle kristalleşerek pamuksu yumuşak kayalıklara dönüşmesi sonucunda eşsiz bir hal almaktadır. Antik çağlardan bu yana şifalı kaynak suları ve görselliği ile Pamukkale her medeniyette ilgi odağı olma özelliğindedir.

Pamukkale travertenlerinin hemen yanı başında Hierapolis Antik Kenti yükselmektedir. Kutsal kent anlamına gelen Hierapolis’te hamamları, tiyatroyu, tapınağını, gymnasiumu ve görkemli kapılarıyla sütunlarını görmeniz mümkün. Antik kentte yapılan kazı çalışmalarından elde edilen bilgilere göre MÖ2.yy’da Bergama kralının kurucusu olduğu şehrin, adını kraliçe Hiera’dan aldığı sanılmaktadır.Roma döneminde hıristiyanlar için haç merkezi kabul edilen şehirde görkemli Apollon Tapınağı ve yeraltı dünyasının giriş kapısı kabul edilen “Ploutonion”mağarasındaki cehennem kapısı görülebilir.

Antik Kentten sonra Romalı komutan Marcus Antonius’un Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı havuza geliyorsunuz. Her mevsimde 36 derece olan suyu ile Kleopatra havuzu içerisinde mermer kalıntılar, sütun parçaları gibi tarihi kentten kalma ikibin yıllık eserler mevcut. Yılın belli zamanlarında ziyaretçilerin havuzda yüzmesine izin verilmektedir.

Keloğlan Mağarası

Denizli ilinin Acıpayam ilçesinde bulunan Keloğlan Mağarası ülkemizdeki turizme açık 14 mağaradan birisidir. Yaklaşık 150 metrelik gezi parkuruna sahip olan mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu görsellik nedeniyle çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Mağara içinde ayrıca yarasa kolonileri mevcut olup, iç yüksekliği yer yer 6m’yi bulan mağaranın içindeki nemli ve sıcak havanın astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği söylenmektedir.

Tripolis Antik Kenti

Denizli şehir merkezine 40km uzaklıkta, Buldan ilçe sınırlarında yer alan antik kent Menderes Nehri yanındaki yamaçta kurulmuştur. İlk kuruluşunun Lidyalılar zamanında olduğu sanılan şehirin adının “Apollonia” olduğu daha sonraları geç hellenistik dönemde Tripolis adını aldığı düşünülmektedir. Bölgede meydana gelen depremler nedeniyle Roma ve Bizans dönemlerinde mimari farklılıklar yaşamış olan şehirde elde edilen eserlerin en dikkat çekenleri , Grek tiyatrosu, Tripolis hamamı ,şehir binası, nekropol alanı, su yolları ve surlarıdır.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Çal ilçesinin Sakızcılar köyünde bulunan şelale alanı şehir merkezine 35km uzaklıktadır. Kayaların üzerinden yaklaşık 30 m yükseklikten dökülen şelale çevresinde piknik alanları bulunmaktadır. Yemyeşil doğasıyla serin ve huzurlu bir gün vadeden mesire alanında keyifli zamanlar geçirebilir, tesiste yetiştirilen alabalıkların servis edildiği restoranlarda balık yiyebilirsiniz.

denizli merkez

Buldan Evleri

Şehir merkezinden 45 km uzaklıkta Buldan ilçesinde ,Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini yansıtan Buldan evlerini ziyaret edebilirsiniz. Cumbalı sundurmaları kendine has güzellikleri ve karakterleri ile bu rengarenk ahşap evlerin bulunduğu sokaklarda gezerken adeta zamanda yolculuk etmiş hissi yaşamanız mümkün. Tarihi yaşatması ve korunması amacıyla 31 adet sokak ve 117 adet ev bir süre önce yapılan restorasyonların ardından sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Karahayıt Kaplıcası

Pamukkale termal sisteminin bir kolu olan Karahayıt kaplıcaları, Pamukkale’ye 5km mesafede bulunmaktadır. Üç farklı kaynaktan çıkan şifalı suları, içme kürleri, çamur banyoları ve kaplıcaları ile çeşitli rahatsızlıklarının tedavileri amacıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçisini ağırlamaktadır. Karahayıt Kaplıcasına özgü ana kaynaktan çıkan kırmızı renkli termal suyu ve termal çamuru Ege Üniversitesi tarafından zengin mineralli ve eşsiz sağlık kaynağı olarak tescillenmiştir. Kaplıca bölgesinde konaklama ve kaplıca hizmeti veren çok sayıda tesis ve oteller mevcuttur.

denizli kebabı

Denizli'de Yeme İçme

Denizli yöresinin geleneksel mutfağı Ege Bölgesinin özelliklerini taşımaktadır. Genellikle et yemekleri ve zeytinyağlı sebze yemeklerinin ön plana çıktığı mutfağın başlıca lezzetleri arasında, Tirit,Zeytinyağlı Patlıcan Gömme, Bakla Tarator, Denizli Kebabı, Tas kapaması, Kuzu çevirme, Tandır, Darı Ekmeği, Sıyırtma, Çaput Aşı, Biber Tatarı, Patlıcan Dolması, Meneviş Yoğurtlaması sayılabilir.

Denizli Otobüs Bileti

Denizli'ye yapacağınız seyahatler için en ucuz Denizli otobüs biletini Denizli Otobüs Firmaları Altınova Seyahat, Çameli Koop, Köseoğlu Turizm, Pamukkale Turizm sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.