türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
osmaniye merkez

Osmaniye Gezi Rehberi

Osmaniye Konum ve Ulaşım

Osmaniye ili Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde, Çukurova’nın doğusunda yer alır. Antik çağlara kadar uzanan tarihsel geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden biri olan Osmaniye ve çevresi, “Kaleler Şehri” diye anılmaktadır. Doğusunda 125km’de Gaziantep, Güneyinde 129km’de Hatay, kuzeyinde 105km’de Kahramanmaraş ve batısında 87km’da Adana illeri ile komşudur. İlimizin İstanbul’a olan mesafesi 1026km iken Ankara’ya 577km, İzmir’e 987km, Antalya’ya ise 639km’dir. Coğrafi özellikler bakımından dağlık ve ovalık alanlar üzerinde kurulmuş olan şehrin ekonomisi, tarım ve ormancılık ile sanayiye dayanmaktadır. Osmaniye’nin il merkezi de dahil olmak üzere toplam 7 adet ilçesi bulunmaktadır.

Karayolu ulaşımı açısından Akdeniz Bölgesi’ni, Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan devlet yolları üzerinde bulunan Osmaniye ilinin şehirlerarası otobüs terminali il merkezinde, rahatlıkla ulaşılabilen bir konumda yer almaktadır. Türkiye’nin çeşitli illerinden Osmaniye istikametine otobüs firmaları tarafından seferler düzenlenmektedir. Osmaniye popüler otobüs seferleri için Osmaniye Otobüs Firmaları sayfamıza bakabilirsiniz.

Osmaniye iline en yakın havalimanı 100km mesafedeki Adana Şakirpaşa Havalimanı’dır. İç ve dış hatlarda uçak seferleri ile hizmet veren Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Osmaniye’ye ulaşım için servis araçları, taksi ve araç kiralama hizmetleri bulunmaktadır.

Demiryolu ulaşımı tercih edenler için Osmaniye Tren Garı şehir merkezinde olup, Mersin, Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, Elazığ istikametlerine karşılıklı tren seferleri yapılmaktadır.

Denizyolu ulaşımı Osmaniye’ye 75km mesafede bulunan İskenderun Limanından yapılabilmektedir.

kastabala antik kenti

Osmaniye'nin Tarihi

Osmaniye ve çevresi MÖ.3000’li yıllara kadar uzanan geçmişi ile köklü bir tarihe sahiptir. Bereketli Çukurova toprakları ve Ceyhan Nehri’nin havzası içerisinde kalan bu bölge, nesiller boyu büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşimin Kalkolitik çağda Lelegler Kavmi tarafından kurulduğu saptanmıştır. Daha sonra Hititler, Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu Osmaniye ve çevresinde hüküm sürmüş büyük uygarlıklardır. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra vilayet ünvanı alan Osmaniye, 1933 ile 1996 yılları arasında Adana’ya bağlı ilçe olarak idari yönetimini sürdürmüştür. 1996 yılında TBMM kararı ile tekrar il statüsü kazandırılmıştır.

Osmaniye Turistik Yerler

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye ilinin Kadirli ilçesi sınırlarında bulunan Milli Park, Ceyhan Nehri’nin kıyısındadır. Bölge 1958 senesinde Milli Park kapsamında koruma altına alınmıştır. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde yöre halkı tarafından yoğun olarak ziyaret edilen Karatepe Aslantaş Milli Parkı, kampçılık, trekking ve çeşitli doğa aktiviteleri açısından da uygun ortamlara sahiptir. Ayrıca tarihi mirasları da içerisinde barındıran Milli Parkta, Roma ve Bizans Dönemlerinden kalma tarihi eserlerin bulunduğu Karatepe Açık Hava Müzesi yer almaktadır. Ülkemizin ilk açık hava müzesi olma özelliğine sahip olan Karatepe Açık Hava Müzesi’nde mutlaka görülmesi gereken antik yapılardan olan, Hitit Kralı Asativatas tarafından yaptırılmış olduğu tahmin edilen bir hudut kalesi bulunmaktadır. Kale içerisinde ayrıca Hitit Hiyeroglifleri, Güneş tanrısı Rölyefini ve diğer Rölyefleri, Aslan heykelleri ve çeşitli tanrı heykelleri gibi eserler görülebilmektedir.

Hierapolis (Kastabala) Antik Kenti

Osmaniye il merkezine yaklaşık 12km uzaklıkta bulunan Hierapolis Antik kenti, Ceyhan Nehri yakınındaki ovaya hakim bir yamaçta kurulu Ören Yeridir. Antik Çağda “Kilikia” denilen bu bölge, Roma İmparatorluğu’nun yerleşim yeri olma özelliği taşır. Sütunlu caddeleri, agorası, tiyatrosu, hamamı, kiliseleri, stadyumu, anıt mezarları ve ortaçağ kalesi ile antik kentin tümünü çevreleyen surlardan oluşmaktadır. Ayrıca Ceyhan Nehri üzerinde kurulmuş su kemeri kalıntıları da aynı döneme aittir. Hierapolis Antik Kenti, Romalıların şehir plancılığı ve tasarım kenti konularında ne kadar yetenekli olduklarının en güzel örneklerinden birisidir.

Haruniye Kalesi

Osmaniye ilinin Düziçi ilçesinde bulunan Dumanlı Yaylasında, Abbasi Hükümdarı Harun Reşit adına uç beyi Faraç Bey tarafından 8.yy’da yaptırılmış olan Haruniye Kalesi, bölgenin en önemli tarihi yapılarından birisidir. Abbasilerden sonra Memlüklerin yönetimine geçen kale, stratejik konumu sebebiyle 14.yy’da Kilikya adı verilen bölgenin doğu bölümünün idari merkezi olmuştur. Ayrıca Bizanslılar zamanında askeri yönden büyük öneme sahip olan kale, üs olarak kullanılmıştır. Günümüze gelinceye kadar büyük ölçüde tahrip olan Haruniye Kalesi, 2010 senesinde restore edilmiştir. İlave olarak, Düziçi ilçesini ziyaret ettiğinizde Haruniye Kaplıcasına da uğrayabilirsiniz. Bu kaplıca kentin termal turizmi açısından önemli noktalarından biridir. Konaklama tesisleri mevcut olan kaplıcanın bulunduğu bölge tabiatın en güzel manzaralarına sahiptir. Romatizma, karaciğer, mide, safrakesesi ve cilt hastalıkları gibi rahatsızlıklara şifa olduğu saptanmış olan kaynak suları, içerisinde birçok faydalı mineraller barındırma özelliğine de sahiptir.

Şarlak Şelalesi

Osmaniye ilinin Kadirli ilçesine 20km mesafede bulunan Şarlak Şelalesi, küçük Manavgat olarak da bilinmektedir. Kesiksuyu çayı üzerinde yer alan şelale Balıklar Deresine dökülmektedir. 5m yüksekliğindeki şelalenin uzunluğu yaklaşık 25m’dir. Yöre halkının daha çok sıcak havalarda piknik yapmak için ziyaret ettiği Şarlak Şelalesi, etrafı maki ormanları ile kaplı olan bir doğa harikasıdır.

osmaniye şarlak şelalesi

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye il merkezine 10km uzaklıkta yer alan Kırmıtlı Kuş Cenneti, Amanos Dağlarının eteklerinde Ceyhan Nehri yakınındadır. 200 civarında kuş türünün bulunduğu Kırmıtlı Kuş cenneti, kuşların göç yolları üzerinde olduğundan farklı türde familyaların, beslenmesi, üremesi ve barınması için son derce uygun bir habitata sahiptir. Arap Bülbülü, Saz Delicesi, Mahmuzlu Kız Kuşu, Kızıl Şahin, Alaca Yalıçapkını gibi nesli tehlikede olan kuş türlerine ev sahipliği yapan kuş cennetini ziyaret ettiğinizde yemyeşil doğa içerisindeki yaşam alanlarının verdiği huzuru deneyimleyebilirsiniz.

Kadirli Ala Cami

Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinde yer alan tarihi yapı, Romalılar Döneminde manastır olarak inşa edilmiştir. Dulkadiroğulları zamanında camiye çevrilen esere “Alaüddevle Mescidi” adı verilmiştir. Sonraki dönemlerde üzeri kurşunla kaplanan cami, yatılı medrese ve ibadethane olarak kullanılmıştır. 1865 senesinde ismi “Ala Cami” olarak değiştirilmiş ve restore edilmiştir. 2005 yılında da eski eserler statüsünde tescillenerek Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiş olan tarihi eser, günümüze kadar gelebilmiş ve halen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Maksutoğlu Yaylası

Osmaniye ilinin Kadirli ilçe merkezine 45km mesafede bulunan Maksutoğlu Yaylası, Akdeniz Bölgesi’nin doğa turizmi açısından önemli rotalardan biridir. Yemyeşil tabiatı, bol oksijenli havası ve yayla evleri ile Osmaniye’nin Maksutoğlu’nun dışında Akarca Yaylası, Paşaoğlu Yaylası, Bağdaş ve Almacık Yaylası, Dokurcun ve Çığşar Yaylaları, Zorkun ve Olukbaşı yaylaları, Almanpınarı yaylası gibi ziyaretçilerin oldukça ilgi gösterdiği yaylaları da bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde yoğun talep gören yaylalarda restoranlar, kır kahveleri, büfeler mevcut olup, kampçılık, doğa yürüyüşleri, atv turları ve çeşitli yayla aktiviteleri yapılabilmektedir.

osmaniye yer fıstığı

Osmaniye'de Yeme İçme

Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen tarım ürünleri, Osmaniye mutfağında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca şehir yemeklerinde Akdeniz mutfağının etkilerini de görmemiz mümkündür. Osmaniye yöresinin öne çıkan lezzetleri arasında, yaprak sarması, bazlama, etli kömbe, kaburga dolması, teleme, zorkun tava, sıkma, tavuk doldurma, yüksük çorbası, kabak çiçeği dolması, ıspanak kavurma, kete, tutmaç, pirpirim cacığı, çakıldaklı çorba, karakuş tatlısı, fıstıklı burma, bicibici, balkabağı tatlısı, incir tatlısı, böğürtlen şurubu ve gül şerbeti sayılabilir.

Osmaniye Otobüs Bileti

Osmaniye'ye yapacağınız seyahatler için en ucuz Osmaniye otobüs biletini Osmaniye Otobüs Firması Osmaniye Vip Nur sayfamız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.