türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
çanakkale

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale Konum ve Ulaşım

Türkiye’nin kuzeybatısında , Marmara bölgesinin güney bölümünde yer alan Çanakkale ili, Gelibolu yarımadası ile Biga yarımadasının kesişiminde yer alır. Merkez ilçesi ile birlikte toplam 12 adet ilçesi bulunan Çanakkale , kendi adını taşıyan boğazı ve adaları ile Avrupa’yı Asya’ya bağlayan bir geçiş konumundadır.

Çanakkale ilinin kuzeyinde 216km mesafede Edirne ve 188km mesafede Tekirdağ illeri doğusunda ve güneyinde 199 km mesafede Balıkesir ili bulunmaktadır. İstanbul’a olan uzaklığı 320km olan ilin , Ankara’ya uzaklığı 655 km olup, İzmir’e ise 326km’dir.

Karayolu ulaşımı için Çanakkale ili, üzerinde bulunduğu devlet karayolları ile İzmir, Ankara ve Bursa gibi güzergahların yönlerine bağlanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan Çanakkale Otogarı çok sayıda otobüs firması ile Türkiye’nin diğer bölgelerine karayolu ulaşımını sağlamaktadır. Çanakkale otogarı otobüs firmaları için Çanakkale Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Şehir merkezine 5km mesafede bulunan Çanakkale Havalimanı iç hatlarda uçak seferleri ile hizmet vermektedir.

Denizyolu ile Çanakkale’ye ulaşımda Gelibolu-Lapseki, Eceabat-Çanakkale ve Kilitbahar-Çanakkale feribotları, İstanbul-Yenikapı-Bandırma arasında feribotla seyahat edenlerin Çanakkale’ye gelmek için tercih ettikleri bir başka ulaşım tercihidir.

çanakkale bozcaada

Çanakkale'nin Tarihi

Geçmişi MÖ 5000’li yıllara dayanan Çanakkale ilinin bulunduğu topraklar eski çağlarda “Hellespontos” ve “Dardanel” isimleri ile anılırdı. Bölgede yaşadığı sanılan en eski halk Kalkolitik dönemin yerli halkıdır. Daha sonraları MÖ 1200’lü yıllarda Troya halkı hüküm sürmüş , ardından Katalonyalılar bölgeye yerleşmiş , MÖ 700’lerde Lydialılar, 5.yyda Persler ve MÖ 334’de de Makedonyalılar ardından Roma ve Bizans İmparatorluklarının sınırlarına dahil olmuştur. Osmanlı döneminin ardından Çanakkale ili, 18 Mart 1915 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında adeta yeni bir çağ başlatan destansı bir savaş ile tarihe adını yazdırmıştır.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

1973 yılında kurulan 33000 hektarlık alan tarihi sit alanı ve kültürel varlık özelliği taşımaktadır. Çanakkale Boğazının Avrupa yakasında konumlanmıştır. Çanakkale Savaşında verilen yüz binlerce kaybın hatırasına şehitlikler ve anıtlar bulunmakta ayrıca savaş kalıntıları ve o döneme ait eşyalar sergilenmektedir. Park içerisinde ikiyüzellibini aşkın Türk askerinin haricinde onbinlerce Yeni Zelanda, Avusturalya, Fransız ve İngiliz askerinin savaş mezarları yer almaktadır. MÖ 4000 yılından kalma arkeolojik sit alanının da yer aldığı milli park içerisinde gezerken ayrıca Kilitbahir Kalesini, Seyit Onbaşı Anıtı ve Mecidiye Tabyalarını, Şehitle Abidesini, Conkbayırı ve Atatürk Anıtı ile siperleri görmeniz mümkün.

“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

– Mustafa Kemal Atatürk

Truva Antik Kenti

Çanakkale merkezinde İntepe beldesinde bulunan antik kent, UNESCO Dünya miras Listesinde ve milli park özelliğindedir. Kaz Dağları eteklerinde MÖ2500-3000 yılları arasında yaşamış olan Troyalıların kalıntılarını taşımaktadır. Homeros’un İlyada Destanı eserinde bahsettiği Truva Savaşının geçtiği antik kentte simge olmuş ünlü Truva Atı’nı görebilirsiniz.

Parion Antik Kenti

Çanakkale ili Biga ilçesi sınırlarındaki Kemer köyünde bulunan antik kent adını, Truva kralı Priamos’un oğlu Paris’ten almıştır. Daha sonraları Bizans döneminde kent önemli bir piskoposluk merkezi olmuştur. Kentin varlıklı olduğunu gösterir nitelikte büyük bir tiyatro ,görkemli Roma villası ve Roma hamamları kalıntıları bulunmaktadır.

Çimenlik Kalesi

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan kale Çanakkale şehir merkezindedir. Kale-i Sultaniye olarak bilinen Çimenlik Kalesi erken Osmanlı dönemi mimarisi özellikleri taşır. İstanbul’un fethinden sonra Çanakkale Boğazının kontrol altına alınması amacıyla inşa ettirilmiştir. Yer yer 7 metreyi bulan kalınlıktaki surları ile görkemli kalenin iki tarafı denize açılmaktadır.

Assos Antik Kenti

Liman kenti olan Assos geçmişten günümüze Çanakkale ilinin önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Ayvacık ilçesinin Behramkale köyü sınırlarında yer alır. Pırıl pırıl mavi sularıyla yaz mevsiminde tatilciler tarafından tercih edilen Assos doğa güzellikleri olduğu kadar tarihi geçmişi ve antik kentiyle de görülmeye değer yerler arasındadır. Nekrapol’de anıt mezarlar ve lahitler içinde heykeller bulunmakta, kentin en yüksek noktasında görkemli Athena tapınağı görülebilmektedir. Antik kentin güney yamacında Amfi tiyatro Roma çağı özellikleri taşımaktadır. Ayrıca agora, gymnasion ve meclis binası kalıntılarıda bulunmaktadır. Arkeolojik kazılarda elde edilen eserlerin ve eşyaların bir kısmı Çanakkale Müzesinde sergilenmektedir.

gelibolu

Bozcaada

Anakara’ya 6km uzaklıkta bulunan bu şirin ada ilçeye ulaşım feribot ve deniz otobüsüyle sağlanmaktadır. Turkuaz rengi suları altın kumlu plajları ile yaz sezonunda oldukça yoğun ziyaretçi ağırlayan Bozcaada’da herkesin keyfine uygun butik oteller bulunmakta. Adada gezebileceğiniz bir müze de mevcut. Ayazma manastırında keyifle yemek yiyebileceğiniz bir restoran bulunmakta. Muhteşem manzarayı görmek için Bozcaada Kalesini ziyaret edebilir. Dolunay zamanında Göztepe’den güneş batarken aynı anda ayın doğuşunu izleyebilirsiniz. Şarap fabrikalarını gezebilir, yörede yetişen üzümlerin tadına bakabilirsiniz. Kabaktan yapılmış lambalardan ve hediyelik objelerden satın alabilirsiniz.

Gökçeada

Ege Denizi’nin kuzeyinde bulunan Gökçeada Çanakkale’ye bağlı ülkemizin en büyük adasıdır. Tarihi kayıtlarda adanın ismi İmbros olarak geçmektedir. Yaz aylarında tekne turlarıyla koyları gezebilir, su altı milli parkında deniz canlılarını yakından görebilirsiniz. Rum köylerini ziyaret edebilir, Aydıncık plajında rüzgar sörfü yapanları görebilirsiniz. Kaşkaval Burnu’nda yer alan peynir kayalıklarının ilginç doğal güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz. Gökçeada özellikle yaz aylarında tatilcilerin akınına uğramakta ve şirin otelleri ile hizmet vermektedir.

peynir helvası

Çanakkale'de Yeme İçme

Çanakkale yöresinin en çok dikkat çeken yemekleri deniz ürünlerinden yapılanlardır. Tuzlu sardalya, çiroz, lakerda, marine hamsi, balık ezmesi ve midye dolma Çanakkale mutfağında başta gelen lezzetlerdir. Bunların dışında patlıcan kapama, börülce köftesi ve mantardan yapılan melki yemeği yöresel yemeklerdendir. Ezine peynirinin meşhur olduğu Çanakkale’de peynir helvası ve simit lokumunu da deneyebilirsiniz.

Çanakkale Otobüs Bileti

Çanakkale'ye yapacağınız seyahatler için en ucuz Çanakkale otobüs biletini Çanakkale Otobüs Firmaları Ayvacık Birlik, Bayramiç Birlik, Biga Birlik, Biga Kale Turizm, Çanakkale Truva Turizm, Ezine Birlik, Geyikli Seyahat, Yenice Birlik, Yeni Çan Birlik sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.