türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
kaz dağları

Eşsiz Güzellikleriyle Kaz Dağları Gezilecek Yerler Listesi

Önemli bir geçmişe sahip olup insan müdahalesinin çok az bulunduğu Kaz Dağları gezilecek yerler listesi oldukça kapsamlıdır. Yaz ve bahar aylarında yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgeyi sizlerde ziyaret edebilir, harika anılar biriktirebilirsiniz. Her ne kadar çeşitli yangın felaketleriyle anılsa da halihazırda dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranına sahip olması da Kaz Dağları’nı ülke açısından önemli yapmaktadır. Bu yüzden koruma altına alınmış olup orman kaplı bölgelerinde yerleşim seyrektir.

Kaz Dağları Nerede?

Üç tepeye sahip olan Biga Yarımadası’na doğru uzanan Kaz Dağları, Çanakkale ile Balıkesir arasındadır. Edremit ilçesiyle Çanakkale Bayramiç arasında uzanan Kaz Dağları için en önemli merkezler ise Ayvacık, Edremit, Altınoluk’tur. Batı bölümünde Tuzla Çayı bulunurken Kara Menderes Çayı, Gönen Çayı ve Biga Çayı da var olan akarsulardandır.

Kazdağı Milli Parkı Nerede?

Marmara İle Ege arasında olmakla beraber Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alır. Doğal güzelliklerin görülmesi bakımından Kazdağı ismindeki bu park ziyaretçilere açıktır. Milattan önceye dayanan efsanelere sahip olan bir bölgenin ne kadar gizemli olabileceği de aşikardır. Bu yüzden hemen her sene ziyaretçi kapasiteleri aşılırken yılın her günü görülebilir. 1993 yılında koruma altına alındığı gibi içerisinde Hasanboğuldu Şelalesi, Sütuven Şelalesi, Şahindere Kanyonu akla gelen en inanılmaz kısımlarıdır. Ayrıca doğal yapıların çokça olduğu köyleri gezebilir, Zeus Altarı manzarasına uzun uzun bakabilirsiniz.

 

Kazdağları Gezilecek Yerler Neler?

Kazdağları denilince ilk olarak üç büyük tepe bilinir. Sarıkız, Karataş ve Baba Tepesi rehber aracılığıyla gezilir. Hem Pınarbaşı hem de Hasanboğuldu bölgelerinde ise mesire alanları çoktur. Piknik yapılabilir ve çadır kurularak konaklama sağlanır.

• Yeşilyurt Köyü

Kuzey Ege’nin en güzel kısmında yer alan Yeşilyurt Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarındadır. Kazdağları merkezi olarak kabul edilirken özellikle temiz havasıyla dikkat çeker. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerek tarihi ve kültürel anlamda da doygunluk yaşanır. Ayrıca yüzyıllık taş evleri görebilir, yöresel lezzetleri tadına varabilirsiniz.

• Adatepe Köyü

Kazdağları gezilecek yerler listesi denilince akla gelen Adatepe Köyü, Edremit sınırında olup antik çağ izleriyle bilinir. Zeus Altarı’nı görmek için buraya gelinirken aynı zamanda Truva, Pers, Atina ve Roma eserlerinin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Osmanlı cami ve mezarları da var olurken insanın çok az etkisinin bulunduğu doğal güzelliklere sahiptir.

Sarıkız Türbesi

Efsanelerle adını duyuran Sarıkız Türbesi de Kazdağları denilince ziyaret edilmesi gerekenler arasındadır. Adı kötüye çıkan bir kızın babası tarafından Kaz Dağları’na çıkartılıp öldürülmek istenmesi konu edinilir. Sonrasında babasının kıyamadığı kız, Kazdağları’nda tek yaşamaya başlarken herkesin yardımına koşan bir figür olarak ortaya çıkmıştır. Babasının mezarının da Baba Tepesi’nde olduğuna inanılır.

• Eşsiz Kazdağı Şelaleleri

Edremit ilçesindeki Zeytinli yakınlarında olan Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalelerı doğal manzara açısından değerlidir. Zeytin ağaçları arasından çıkan suyun güzelliği herkesi hoş etmeye devam eder. 17 metre yüksekliğe sahip Sütuven Şelalesi, Kızılkeçili Çayı üzerinde olup Hasanboğuldu ise doğal havuz özelliğindedir.

• Kazdağları Darıdere Tabiat Parkı

Yeşil ile mavi tonlarının uyumunu görmek isteyenler için en cazip adres Darıdere Tabiat Parkı kabul edilir. Karaçam, kestane ve meşe ağaçlarıyla kaplı bölge Altınoluk ilçesinin Narlı Köyü sınırlarındadır. Ayı başta olmak üzere çeşitli hayvanlar bulunur.

• Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Alibey Kudar öncülüğünde Edremit’in Tahtakuşlar köyünde kurulmuş olup müze 1991 yılından beri faaldir. UNESCO ödülü almayı başarmış olup dünyaca tanınır. Şamanizm inancına ait eserler bulunurken Orta Asya Türkleri açısından önemli parçalar sergilenir. Bölgeye ait çeşitli eserlerin görülebilmesi, motiflerin incelenmesi adına mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

• Şahindere Kanyonu

Kazdağı gezilecek yerler neler sorusuna doğal güzelliğiyle Şahindere Kanyonu cevabı verilir. Özellikle maceracı fotoğrafçıların kanyonun çeşitli yerlerinden pozlar çektiği de bilinir. Yürüyüş yapılmaya müsait olup kanyon boyunca çok farklı bitki türleri görülür. 26 kilometre uzunluğunda olan eşsiz güzellikte doğal mucizenin bazı yerlerinde yükseklik 700 metreye kadar çıkar.

Doğal Ege ürünlerinin tadına bakmak veya ihtişamlı kültürel alanların ziyaret edilmesi adına Kazdağları iyi bir seçim olacaktır. Eğlenmenizi sağlayacak aktivitelerin sayısı da bir hayli fazla olurken hatıralarınıza ekleyebileceğiniz güzel bir tatil için de tercih edilebilir. Üç günlük bir tatille Kaz Dağları bölgesinin her kısmını görebilir, bir daha asla göremeyeceğiniz kadar güzel doğal bölgeleri keşfe çıkabilirsiniz.

Kaz Dağları Ulaşım

Dünyada bir eşi daha olmayan bu doğa harikası dağları görmek isteyen doğa severler Kaz Dağları'na ister Çanakkale üzerinden Çanakkale Otobüs Firmaları sayfamız ile ister Balıkesir üzerinden Balıkesir Otobüs Firmaları sayfamıza göz atarak firmaları karşılaştırıp en uygun Balıkesir Otobüs Biletini online satın alabilirler.