türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
yerebatan sarnıcı

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Binlerce yıllık tarihi, kendine has doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle herkesin gönlünde taht kurmuş şehirlerimizden biri olan İstanbul hem yerli hem de yabancı turistlere eşsiz bir tatil deneyimi vadediyor. Geçmişin izlerini gönümüze kadar taşıyan tarihi çarşıları, sayısız tarihi mekânları, mimarisi ve yıl boyu süren kültür-sanat etkinlikleri ile tam bir dünya şehri olma özelliğine sahip olan İstanbul’da mutlaka gezmeniz gereken tarihi ve turistik yerler ise şöyle sıralanıyor.

İstanbul Tarihi Yerler

İstanbul’da gezebileceğiniz tarihi yerler ve mekanlar oldukça fazladır. Ancak İstanbul’la adeta özdeşleşmiş ve şehre gelip de mutlaka gezilmesi gereken en önemli ve en özel tarihi yerler şunlardır:

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, Eminönü’nde Yeni Camii`nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın hemen yanında yer alıyor. III. Murat’ın annesi Safiye Sultan tarafından yapımına başlatılan yapı, 1664 yılında IV. Mehmet’in Annesi Sultan Hatice Turhan tarafından tamamlatılmıştır. Mimarı ise Kazım Ağa olarak tarihi kayıtlarda geçiyor. İçeresinde 88 dükkân barındıran Mısır Çarşısı’nın 4 adet büyük ve 2 adet küçük olmak üzere toplam 6 kapısı bulunuyor.

İstanbul’da gezilecek nadide yerler arasındadır. Sadece alışveriş yapmak için değil atmosferini tatmak için gezilmesi gereken yerlerden biridir. Mısır Çarşısı haftanın her günü belirli saatlerde açıktır. Her ne kadar kalabalık olsa da İstanbul’un simgesi haline gelen bu çarşıyı mutlaka gezmelisiniz.

Ayasofya Camii

Tarihi Yarımadayı gezmek için başlayacağınız en ideal mekanlardan biri hiç şüphesiz ki Ayasofya Camii. Bizans İmparatoru I.Justinianus tarafından 532-537 yılları arasına yaptırıldığı düşünülen yapı bir patrik kardinali olarak inşa edilmiştir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle camiye dönüştürülen ve Fatih’in kılıç hakkı olarak gördüğü Ayasofya, 1935 yılına kadar cami olarak kullanılmış ve daha sonra müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle müze statüsünden çıkartılarak tekrar cami olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya Camii’ni ziyaret etmeden İstanbul’dan ayrılmamanızı öneriyoruz.

 

Sultanahmet Camii

İstanbul’un tarihi yerlerini gezerken uğramanız gereken bir diğer durak ise Sultan Ahmet Camii. Klasik Osmanlı mimarisinde görülen mütevaziliğe aykırı olarak inşa edilen Sultanahmet Camii, oldukça gösterişli bir yapıdır. Sultan I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya yaptırılan yapı 1609-1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Ayasofya’nın mimari etkisinin görüldüğü Sultanahmet Camii, dünyada 6 minaresi olan tek cami olma özelliği de taşıyor.

Topkapı Sarayı

İstanbul’da en fazla ziyaret edilen tarihi mekanlardan biri de Topkapı Sarayı’dır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça dikkatini çeken sarayda farklı kültürlere ait koleksiyonların yanı sıra Osmanlı tarihinin de derin izlerini yansıtan eserleri görmek mümkün. Fatih Sultan Mehmet’ten sonra 31 Osmanlı Padişahına ev sahipliği yapan yapı, Sultan Abdülmecid dönemine kadar hem imparatorluğun idare edildiği mekân hem de padişahların evi olarak kullanılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un tarihi yerleri arasında en fazla dikkat çeken mekanlardan biri olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru Jüstinianus tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa ettirilmiştir. 100 bin ton su depolama kapasitesine sahip olan sarnıç günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Türkiye'nin her yerinden İstanbul'un tarihi yerlerini gezmek için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Avrupa Yakasında bulunan İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı, Anadolu Yakasında bulunan İstanbul Harem Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı karşılaştırıp kendisine en uygun İstanbul Otobüs Biletini online satın alabilirler.