türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
ordu merkez

Ordu Gezi Rehberi

Ordu Konum ve Ulaşım

Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan Ordu ili, batı Karadeniz’i doğuya bağlayan bir köprü özelliği taşımaktadır. Doğal güzellikleri, yemyeşil yaylaları ve Karadeniz kıyı şeridi ile son yılların yükselen popüler şehirlerinden biri haline gelmiştir. Ekonomisinin büyük çoğunluğu tarımdan oluşan Ordu ili ,Türkiye’nin fındık üretiminin yarısını karşılamaktadır. Kestane balı meşhur olan Ordu’nun el değmemiş yaylalarında arıcılık, ipekböceği yetiştiriciliği ve sahil kısımlarında balıkçılık halkın önemli geçim kaynaklarındandır. Toplam 19 adet ilçesi bulunan Ordu ilinin en kalabalık ilçesi Altınordu’dur. Kuzeyinde Karadeniz’e kıyı olan Ordu’nun, doğusunda 44km’de Giresun batısında 151km’de Samsun güneyinde ise 218km’de Tokat ve 314km’de de Sivas illeri bulunmaktadır. Ankara’ya olan uzaklığı 564km olan şehir, İstanbul’a 885km, Trabzon’a 180km, İzmir’e 1143km ve Antalya’ya 1056km mesafededir.

Ordu iline ulaşım karayolundan ve havayolundan sağlanabilmektedir.

Havayolu tercih edenler için en yakın havalimanları, 18km mesafedeki Ordu Giresun Havalimanı ile 130km mesafedeki Samsun Çarşamba Havalimanıdır. İç hat seferlerindeki uçuşları ile hizmet veren havalimanlarından servis araçları, taksi, minibüs ve rent a car olanakları mevcuttur.

Karayolu ile seyahat edecek olanlar için ise Ordu ili, E80, E90 ve D190 otoyollarının geçiş güzergahlarına yakın konumda olması sebebiyle ulaşımı kolayca sağlanabilmektedir. Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs firmaları ile Ordu’ya seyahat etmeniz mümkündür. Otogar şehir merkezinde bulunmaktadır. Ordu kalkış/varışlı popüler otobüs seferlerini öğrenmek için Ordu Otobüs Firmaları sayfamızı gezebilirsiniz.

ciseli şelalesi

Ordu'nun Tarihi

Ordu ve çevresinde yapılan tarihsel araştırmalara göre geçmişi MÖ17.yy’a kadar uzanan bölgede bilinen ilk yerleşim Kaşkalar ülkesi ve Hititler’e aittir. Ardından Frigler, Kimmerler, Tibarenler, Miletoslular, Medler, Persler, Makedonyalılar, Pontus Devleti, Romalılar, Bizanslılar, Trabzon Rum Selçukluları ve 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlıların hakimiyetine girmiştir. 1920 yılına kadar Trabzon vilayetine bağlı olan Ordu, 1923’te il statüsüne kavuşmuştur.

Ordu Gezilecek Yerler

Boztepe

Ordu il merkezine 8km uzaklıkta bulunan Boztepe’ye ulaşım hem karadan hem de 2011 yılından bu yana hizmet veren teleferik vasıtasıyla yapılabilmektedir. Muhteşem Karadeniz manzarası ile keyifli bir deneyim yaşamanızı sağlayan teleferiği kullanarak Boztepe’ye varabilirsiniz. Ordunun yöresel ürünlerini satın alabileceğiniz dükkanların, restoran ve kafelerin bulunduğu Boztepe, aynı zamanda yamaç paraşütü yapanların gözdesi olmuş şirin bir yerdir. Yemyeşil doğasıyla Ordu şehir merkezini ve Karadeniz’i tepeden gören Boztepe popüler gezi rotalarından biridir.

Paşaoğlu Konağı

Şehir merkezinde bulunan Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Ordu’nun mimari simgelerinden olan üç katlı konak, İstanbullu bir usta tarafından ahşapları Romanya’dan taşları ise Ünye’den getirtilerek tamamlanmıştır.1982 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiş olan tarihi konak bir dizi tadilattan geçirildikten sonra Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Her katında farklı işlemelerin ve süslemelerin olduğu konak ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Taşbaşı Kilisesi

Ordu ili merkezinde yeralan kentsel sit alanı içerisindeki Taşbaşı Kilisesi, 1853’te Rum Ortadoks Hıristiyan cemaati tarafından yaptırılmıştır. 1937-77 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmıştır. Dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış kilise kesme taştan inşa edilmiştir. 1983 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş olan kilise, Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Taşbaşı Kilisesinin arkeoloji müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar başlatılmış olup, halen bu süreç devam etmektedir.

Yason Burnu

Şehir merkezine 30km mesafede bulunan Yason Burnu Ordu ilinin en popüler gezi noktalarından biridir. 1.derece arkeolojik ve 2.derecede doğal sit alanı katagorisinde olan Yason Burnu doğal güzellikleri ile ünlü bir yarımadadır. Yarımada üzerinde bir de 1869 yılında inşa edilmiş olan Rum Kilisesi mevcuttur. Yason Burnu, muhteşem manzarası ile fotoğraf sanatçılarının oldukça ilgi gösterdiği , günbatımı ve gün doğumunun eşsiz olduğu yerlerdendir. Ayrıca dalış sporu ile ilgilenenler için de oldukça popülerdir. Yason Burnu’nda Karadeniz’in yöresel lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz şirin restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Bolaman Kalesi

Ordu ilinin Fatsa ilçesinde yer alan Bolaman Kalesi, Pontus Rum İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir. O dönemde Karadeniz’den gelebilecek tehlikeleri gözetleme amacıyla yaptırıldığı düşünülmektedir. İç kalesinde kesme taş üzerine inşa edilmiş ahşap yapıda çift cumbalı Hazinedaroğlu Konağı yer almakta olup, 1980 yılında Kültür Bakanlığınca restore edilerek geleneksel el sanatları ve yöresel yemekler lokantası olarak hizmete açılmıştır. Bolaman Kalesi içerisinde ayrıca küçük bir de şapel bulunmaktadır.

perşembe yaylası

Hoynat Adası

Ordu ilinin Perşembe ilçesinde yer alan Hoynat Adası, eski zamanlarda gemicilerin sığınak ve depo olarak kullandığı düşünülen bir adadır. Tepeli karabatak kuşlarının ülkemizde tek yuva yaptıkları yer olma özelliği taşımaktadır. Hoynat Tünelinin yanında bulunan Hoynat adasında keşif gezintileri yapabilir , taşlık plajında pırıl pırıl denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Yakınlarında konaklama mekanları ile kampçılığa uygun alanları bulunmaktadır.

Çiseli Şelalesi

Ordu şehir merkezine 26km uzaklıkta bulunan Çiseli şelalesi, doğal güzelliği ve zengin bitki çeşitliliği ile doğa severlerin sıkça ziyaret ettiği mekanlardandır. Çevresindeki piknik alanları özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça popülerdir. Etrafı çam ve mavi ladin ağaçları ile çevrili olan şelale bağlı olduğu köyün adıyla Karaoluk şelalesi olarak da bilinmektedir. Şelalenin sularının oluştuğu gölette yüzülebilmektedir.

Gaga Gölü

Ordu il merkezine 43km uzaklıkta bulunan Gaga Gölü, Fatsa ilçesine bağlı Örencik Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük doğal heyelan göllerindendir. Gaga Gölünü diğer heyelan göllerinden ayıran özelliği 10-15m derinliğinde olmasıdır. Etrafı fındık ağaçları ile çevrili olan gölü besleyebilen her hangi bir akarsu bulunmamaktadır. Zengin endemik bitki örtüsüne ve yabani hayvan türlerine ev sahipliği yapan Gaga Gölü, sit alanı olması sebebiyle koruma altındadır.

Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu il merkezine 63km mesafede bulunan tabiat parkı, içerisinde üç adet heyelan set gölü bulunan, meşe ve gürgen ağaçlarının yoğun olduğu zengin bitki çeşitleriyle şehir yaşamından izole, huzur dolu bir mekandır. Tabiat parkı sınırları içerisinde, piknik alanları, yürüyüş parkuru, kamp için ayrılmış yerler, konaklama amaçlı kiralanabilen kütük evler, kafeler ve büfe bulunmaktadır. Göllerin çevresinde doğa yürüyüşlerine çıkabilir, piknik alanlarında mangal yapabilir, Ulugöl’de yetişen Abant alası balık türünü olta balıkçılığı ile tutabilirsiniz.

Perşembe Yaylası

Ordu ili Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan Perşembe Yaylası, ülkemizin en güzel yerleri arasında sayılmaktadır. 1500m rakıma sahip olan yayla yemyeşil bitki örtüsü, yürüyüş parkurları ve piknik alanları ile oldukça popülerdir. Yamaç paraşütü ve safari için uygun olan Perşembe yaylasında tarihi eserlerin kalıntılarına da rastlamak mümkündür. 1991 senesinden bu yana turizm merkezi olarak ilan edilmiş olan yaylada her yıl Temmuz ayında geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmekte, konserler, at yarışları, çeşitli müsabakalar ve folklor gösterileri ile yöresel ürünlerin tanıtımları yapılmaktadır.

ordu yalıköy köftesi

Ordu'da Yeme İçme

Ordu, Karadeniz mutfağının geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz şehirlerimizden biridir. Ordu, yörede yetiştirilen, kara lahana, mısır, kabak ve pancar gibi birçok ürünün yemeklerinin de yapıldığı bir mutfağa sahiptir. Pancar Çorbası, Karalahana çorbası, Karalahana dolması, Kabak çorbası, Balık çorbası, Beyaz Mısır çorbası, Sakarca, Melocan, Kaldirik, Hoşkıran, Mısır ekmeği, Kabak Kayganası, Yalıköy Köftesi, Akkuş Fasulyesi, Hamsi Pilavı, Levrek Buğulaması, Turşu kavurması, Ordu Pidesi, Yosun Pide, İspirli Pide, Ordu Tostu, Fındıklı Burma, Balkabağı tatlısı ve Fındıklı Un Helvası.. gibi yemekler Ordu gezinizde karşılaşabileceğiniz yöresel lezzetler arasında sayılabilir.

Ordu Otobüs Bileti

Ordu'ya yapacağınız seyahatler için en ucuz Ordu otobüs biletini Ordu Otobüs Firmaları Aybastı İtimat, Eray Turizm, Fatsa Ordu Birlik, Genç Turizm, Ünye Birlik sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.