türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
bursa ulu cami

Bursa’da Gezilecek Tarihi Yerler

Hem Osmanlı Devleti’nin hem de birçok tarihi medeniyetin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, gezilecek doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi mekanlarıyla da misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor. İster kış mevsiminde isterseniz de yaz aylarında bu güzeller güzeli şehre gidin karışılacağınız atmosfer sizi adeta büyüleyecektir. Bursa deyince ilk akla gelen tarihi yerler arasında camiler, türbeler, medreseler, hanlar ve kervansaraylardır. Şehre vardığınızda hangi tarihi mekândan gezinize başlamanız gerektiğini merak ediyorsanız aşağıda verdiğimiz Bursa’da gezilecek tarihi yerler listesine mutlaka bir göz atın. İşte muhteşem atmosferiyle sizlere bir kültür şöleni yaşatacak Bursa gezilecek yerler listesi….

Bursa Ulu Cami

Bursa tarihinin sembol yapılarından biri olan Ulu Cami’yi ziyaret ederek şehir turunuza başlayabilirsiniz. Eski şehir merkezinde bulunan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan bu tarihi cami, mimarisi ile çok ayaklı cami şemasının en klasik örneklerinden biridir. Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan cami, 1396-1399 yılları arasında inşa edilmiştir. Ulu Camii aynı zamanda erken dönem Osmanlı mimarisinin de en önemli örneklerinden biridir.

Bursa Yeşil Medrese

Ulu Camii’inden sonra uğrmanız gereken bir diğer nokta ise Yeşil Mederese’dir. Günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veren Yeşil Medrese Sultaniye Medresesi olarak da bilinmektedir. 1414-1424 yılları arasında inşa edildiği bilinen yapının mimarisi ise Anadolu Selçukluları’nın açık eyvanlı medreselerinin devamı niteliğini taşımaktadır.

 

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Bursa’nın en eski ve en ünlü Çekirge Caddesi üzerinde bulunan bu eski köşk Atatürk Evi olarak biliniyor. 19. Yüzyılın sonlarında inşaa edildiği düşünülenen ev, bodurm ve çatı katı dışında iki kattan oluşuyor. Atatürk Bursa’yı ziyaret ettiği dönemde bu evde kalmış ve dönemin Belediye Başkanı tarafından daha sonra kendisine hediye edilmiştir.

Bursa Hanları

Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere birçok medeniyetin yaşadığı Bursa, hanları ile de çok meşhurdur. Ancak günümüze kadar kalan hanların sayısı onları buluyor. Genellikle eski şehir merkezinde yer alan hanları da Bursa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Bu hanlardan en büyük olanı ise İpek Han’dır. İpek Han’ın Yeşil Külliye’ye gelir sağlamak amacıyla inşa ettirildiği düşünülüyor. İpek Han’ın dışında Koza Han’ı da gezmeden Bursa’dan ayrılmamanızı öneririz.

Türkiye'nin her yerinden Bursa'nın tarihi yerlerini görmek için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Osmangazi'de bulunan Bursa (Burulaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Bursa Otobüs Biletini online satın alabilirler.