türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
bursa döner

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gezdiniz dolaştınız şimdi sıra geldi bu güzel şehrimizin harika lezzetlerinin tadına bakmaya… Bursa’da ne yenir? denildiğinde herkesin aklına mutlaka İskender gelmiştir. Ancak Bursa sadece iskenderi ile değil enfes lezzetleriyle de misafirlerinin gönlünde taht kuruyor. Bu nedenle Bursa için tam bir gurme şehri desek yeridir. Peki, Bursa gezinizde hangi lezzetlerin tadına bakmalısınız? İşte sizler için derlediğimiz Bursa’nın dillere destan lezzetler listesi…

Bursa İskender Kebap

Bursa’nın en özel ve en meşhur yemeklerinden biri olan İskender kebabı listemizin ilk sırasına almasak olmazdı. Öyle ki sırf İskender kebap yemek içinİstanbul2dan Bursa’ya gelenler var…. Enfes pofunduk pidelerin üzerine itinayla gezdirilen tereyağı ve servis edilirken yanına konulan mis gibi koyun yoğurdunun tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız. Peki Bursa İskender kebap nerede yenmeli? Şehir merkezinde bulunan Mavi Dükkân, Uludağ Kebapçısı ve Kebapçı İskender şehrin en nadide işletmeleri diyebiliriz.

İnegöl Köfte

Her yörenin olduğu gibi Bursa’nın da köftesi meşhur… Bursa İnegöl köftesi olarak ün salan ve Bursa’nın İnegöl ilçesiyle meşhur olan bu köftenin tadına bakmadan şehirden ayrılmayın. Üstelik sadece Bursa ve civarında değil tüm Türkiye’ye adını duyurmuş bu lezzet normalde küçük ve uzun şekilde hazırlanıp servis ediliyor. Bursa İnegöl köftesinin tadına bakmak için uğrayacağınız mekanlar ise; Köfteci Zeynel ve Orhan Köfte diyebiliriz.

Elbasan Tava

Aslında bir Arnavut yemeği olarak bilinen ve ismini Arnavutluk’taki Elbasan şehrinde alan Bursa Elbasan tavanın bu kadar meşhur olmasının bir nedeni de şehirde yaşayan göçmen sayısının fazla olmasıdır. Un, Patates püresi ve peynirle hazırlanan kuzu etinin fırında pişirilmesiyle elde edilen bu enfes lezzeti Bursa’da mutlaka denemelisiniz. En iyi Elbasan tava nerede yenir diye soracak olursanız, Hasırönü Et Lokantası ve Rumeli Kardeşler Sofrası’nı önerebiliriz.

 

Cantık

Cantık Bursa’nın bir diğer meşhur yemeklerinden biri. Daha önce adını duymayanlar için hemen belirtelim; Cantık ortasında kıyma olan pideye deniyor. Lezzetini bir kez tadanlar bir oturuşta 3-4 tane yemeden kalkmıyor. Bursa’daki en iyi cantıklçılar ise, Aynalı Çarşı Pidecisi ve Acıdayı denilebilir.

Kestane Şekeri

Bursa’ya gelmişken meşhur kestane şekerinin tadına bakmadan olmaz. Hatta eşinize dostunuza da Bursa kestane şekeri götürebilirsiniz. Sade, çikolatalı ve klasik şekillerde hazırlanan kestane şekerinin bir de alternatifi var. O da karyoka… Bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. En iyi kestane şekeri nereden mi alınır? İşte adresler; İpek Kestane Şekeri ve Kafkas Şekerleme bölgenin en popüler işletmelerinden sayılıyor.

Türkiye'nin her yerinden Bursa'nın lezzetlerini tatmak için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Osmangazi'de bulunan Bursa (Burulaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Bursa Otobüs Biletini online satın alabilirler.