türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
bağdat caddesi

Bağdat Caddesi

İstanbul’un en sevilen ve en çok ilgi gösterilen ilçelerinden biri olan Kadıköy’de bulunan Bağdat Caddesi, eğlence mekânları, ünlü restoranları, alışveriş yerleri ile şehirdeki en havalı yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Bağdat Caddesi’nde sıralanmış alışveriş mağazalarında en trend giysileri bulabilir, birbirinden şık cafe ve restoranlarında biraz mola vererek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Bağdat Caddesi’nde Gezilecek Yerler

İstanbul’un en popüler gezinti ve alışveriş yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi, 9 kilometre uzunluğuyla İstiklal Caddesi’nin daha modernize olmuş halini yansıtıyor. Kadıköy deyince ilk akla gelen bu hareketli caddenin civarında da birçok turistik mekân bulunuyor. Alışverişinizi yaptıktan sonra dilerseniz eski tarihi yapıları da ziyaret edebilir, dilerseniz de sahil kenarına inerek mis gibi bir deniz havasını içinize çekebilirsiniz.

Kadıköy gezilecek yerler listesinin en favori yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi’nin etrafında yer alan semtler de tam bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir. Bölgenin asıl olarak üne kavuşması 19. Yüzyıla dayanır. Bu dönemde inşa edilmiş köşkler ve yalılar kentsel dönüşüme inat hala özgünlüğünü korumaya çalışıyor. Özellikle Caddebostan tarafına doğru biraz ilerledikten sonra eşsiz mimari örneklerini yansıtan birçok köşkü görebilirsiniz. Ayrıca buraya kadar gelmişken II. Abdülhamit tarafından 1885 yılında yaptırılmış olan Zühtü Paşa Camii’ni ve 1889 yılında inşa edilen Galip Paşa Camii’ni gezme şansını yakalayabilirsiniz.

 

Bağdat Caddesi aslında pek çok İstanbullunun “elit ve modern” olarak tabir ettiği bir yer. Bu durum kısmen doğru olsa da her kesime ve her bütçeye hitap eden çok sayıda dükkanın da olduğu bir gerçek. Ancak Bağdat Caddesi’nde alışveriş dendi mi ilk akla gelen semtlerden biri de Suadiye’dir. Suadiye dünya markalarının buluştuğu bir semt aslında… Lüks cafe ve restoranların bulunduğu Suadiye daha çok ünlü ve zengin kişilere hitap etse de yine de kısa bir tur yapmanıza engel değil tabi ki.

Caddenin en hareketli ve en canlı yeri ise Caddebostan ile Suadiye arasında kalan bölgedir. Bu alanda nezih mekanlarda çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilir ya da ünlü markaların son kreasyonlarının sergilendiği mağaza vitrinlerini inceleyebilirsiniz.

Caddenin kalabalığından biraz uzaklaşmak istediğinizde ise Selamiçeşme Özgürlük Parkı’na gidebilir, buradaki mütevazı restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Bağdat Caddesi Ulaşım

Türkiye'nin her yerinden dünyanın en ünlü caddeleri arasında kabul edilen Bağdat Caddesini görmek ve gezmek için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Avrupa Yakasında bulunan İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı, Anadolu Yakasında bulunan İstanbul Harem Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı karşılaştırıp kendisine en uygun İstanbul Otobüs Biletini online satın alabilirler.