türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
foça

İzmir’in Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Ege kıyısındaki konumu ile İzmir, sahilde yapılacak keyiften tutun da bir günde rahatlıkla gezip görebileceğiniz eşsiz doğal güzelliklere de sahiptir. Sahil gezileri, tarihsel yapıları ve zengin mutfağıyla gidenleri kendine hayran bırakan İzmir’de keşfedebileceğiniz doğal güzellikler şunlardır:

İzmir Kuş Cenneti

İzmir adıyla müsemma Kuş Cenneti, Çiğli’de doğal olarak oluşturulan parkta tepeli pelikanlar ve flamingolar başta olmak üzere 205 çeşit kuş sakiniyle muhteşem görüntüler sunuyor. 8 bin hektar üzerine yayılan bu doğal park özellikle kuşların göç mevsimlerinde 50.000’inin üzerinde kuşa ev sahipliği yapıyor. Bölgeye ulaşmak oldukça kolay eğer özel aracınızla Kuş Cenneti’ne gitmek isterseniz Karşıyaka sahil yolu üzerinden Çiğli Organize Sanayi Bölgesi istikametine doğru ilerleyerek İzmir Kuş Cenneti tabelalarını takip etmeniz yeterli… Özel arabam yok diyorsanız üzülmeyin çünkü İzmir’den 751 numaralı otobüslere bindiğinizde sizi Kuş Cenneti’ne kadar götüren bir Belediye hizmeti bulunuyor.

Homeros Vadisi

İzmir’in nefes alma noktası olarak bilinen Homeros Vadisi, İzmir Belediyesi’nin İzmir’e bir armağanı… Yapay göller, piknik alanları, yürüyüş parkurlarından oluşan vadinin içinde Homeros Mağaraları da bulunmakta… Bornova 9 kilometre uzaklıkta olan Homeros Vadisi İzmirlilerin hafta sonu kaçamaklarından biri…

Karagöl

Özellikle Karşıyaka ve civarında oturanların hafta sonları piknik yapmak için tercih ettiği mekanlardan biri de Karagöl’dür. Mis gibi kokan çam ağaçları arasında muhteşem bir göl manzarasında vakit geçirmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Karagöl’de aynı zamanda kamp alanları da bulunuyor. Yayalar için giriş 7,5 TL, araçlar içinse 22 TL. bir ücret ödemeniz yeterli. Doğal güzelliğinin yanı sıra bol oksijeni ile enerji depolamanızı sağlayan Karagöl’e gitmek isterseniz önce Menemen’e, ardından Menemen’den toplu taşıma araçlarını kullanarak Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

 

Doğa Harikası Nebiler Şelalesi

İzmir’in doğa güzelliklerinden biri de Dikili ilçe merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alan Nebiler Vadisi ve Şelalesi’dir. Nebiler Köyü’nde yer alan Nebiler Şelalesi doğanın İzmir’e bir armağanı gibidir.

Oksijen dolu atmosferi başta olmak üzere, yemyeşil bir doğanın arasında, buz gibi suyu, dinlendirici sesi, mağaraları ile Nebiler Vadisi ve Şelalesi doğa tutkunlarının en sevdiği doğal güzelliklerden biridir. Karaçam ormanlarıyla çevrili Nebiler Şelalesi ve Nebiler Vadisi’nde yer alan trekking parkurları, ılıcalar ve kaplıcalar bölgeyi cazip kılan diğer etkenlerdendir.

Bu doğa harikasına şahit olmak için Nebiler Vadisi’ne giriş ücreti 10 TL’dir. Özel aracınız ile İzmir’den önce Dikili’ye ardından 20 dakikalık bir yolculukla Nebiler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Eğer arabanız yoksa üzülmeyin, bu doğa harikası ile buluşabilmeniz için Dikili’de birçok seyahat acentesi özellikle hafta sonları trekking turları düzenlemekte.

Türkiye'nin her yerinden İzmir'in doğal güzelliklerini görmek için gelen ziyaretçiler, İzmir'e ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Bunun için Bornova'da bulunan İzmir (İzotaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun İzmir Otobüs Biletini online satın alabilirler.