türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
boyoz

İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’in bereketli topraklarından sofralara uzanan yolculuğu bir başkadır aslında… Zeytinyağlı yemeklerine, tatlısından tuzlusuna İzmir’e özgü tatlarına doyum olmaz. Eğer İzmir’e yolunuz düştüyse sabahtan başlarsınız gecenin geç saatlerine kadar yemeye doyamayacağınız bir lezzet şölenine şahit olursunuz. Gelin şimdi birde İzmir’de hangi duraklarda ne yenilir onlara bir göz atalım.

Sabahın erken saatlerinde tadına doyum olmaz lezzet: Boyoz

Boyoz, aslında İspanyol kökenli bir yiyecek ancak 1492’den beri buraya göç eden Sefarad Yahudileri sayesinde İzmir sahip çıkıyor. İzmir’de boyoz nerede yenir derseniz, Alsancak Dostlar Fırını en iyisidir diyebiliriz. Sadesinden, patlıcanlısına, ıspanaklısından mozarellasına, hatta tahin pekmezlisine kadar birçok boyoz çeşidi yapılıyor. Hatta bu tadı evde de yapabilmeniz için dondurulmuş boyoz satışı bile var.

Alsancak Dostlar Fırınına gelmişken İzmir’in tatlarından biri olan Sübye içmeyi de unutmayın. Kurutulmuş kavun çekirdeğinin su ve şekerle kaynatılarak hazırlanan bu içeceği daha önce denememiş olabilirsiniz. Ancak içtiğinizde eminiz ki çok seveceksiniz.

Meşhur Hisar Söğüşçüsü, Konak

İzmir mutfağında sakatatlar ayrı bir yer tutar ve özellikle söğüş çok sevilerek tüketilir. Beyin, dil, yanak, kokereç, kelle etlerinden yapılan söğüşü en iyi yapan yerlerden biri de 1975 yılından beri aynı adreste hizmet veren Meşhur Hisar Söğüşçüsü’dür. İzmir seyahatiniz de mutlaka uğramanız gereken lezzet duraklarından biridir diyebiliriz.

Kokoreççi Asım Usta’da Kokereç Yemeden Olmaz

İzmir’de kokoreç denince akla Asım Usta gelir. Kokereç yapmaya neredeyse 40 yılı aşkın bir süredir devam eden Asım Usta’nın ünü Türkiye’nin her yerinde biliniyor. Sakatat yemeklerinden hoşlanıyorsanız kokoreçi birde burada tatmalısınız.

 

Zeytinyağlılar ve Ot Yemekleri Denince Akla Gelen: Beğendik Abi

İzmir’de hemen hemen her esnaf lokantası ve restoranlarda zeytinyağlı ve ot yemeklerine mutlaka rastlarsınız. Girit ve Rumelililerin İzmirlilere armağan ettiği bu lezzetler,cibez, turpotu, kabak çiçeği dolması, deniz börülcesi, şevketi bostan, arapsaçı, kuzu kulağı, semizotu, kuşkonmaz… Zeytinyağında ağır ağır pişirilen bu lezzetler genellikle sarımsaklı yoğurt ikilisi ya da limon-sarımsak ikilisi eşlik ediyor. Her ikisi de farklı lezzet katıyor. İzmir’de bu tatları bir arada deneyimlemek istiyorsanız en iyi adreslerden biri de Beğendik Abi…

Enginar Yemeden Olmaz: Artemis Restoran, Seferihisar

10 dönüm enginar tarlalarıyla birlikte güzel bir aile işletmesi olan Artemis Restoran, enginarın tam 15 çeşidini misafirlerine ikram ediyor. Karaciğer dostu enginarın bu kadar çeşidini görmemiş olabilirsiniz ancak denemeniz gereken birkaç farklı çeşidi var… Enginar dondurmasını yemeyi ve çayını içmeyi unutmayın.

Kordon’da Balık Keyfi

İzmir’de balığın ve deniz mahsullerinin en lezzetlisini Kordon’da yılların deneyimi Deniz Restoran da yersiniz. Bol Ege otlarıyla hazırlanan mezeler eşliğinde sardalya buğulaması, barbun, çipura, yemenin tadına doyum olmaz.

Türkiye'nin her yerinden İzmir'e özgü lezzetleri tatmak için gelen ziyaretçiler, İzmir'e ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Bunun için Bornova'da bulunan İzmir (İzotaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun İzmir Otobüs Biletini online satın alabilirler.