türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
seferihisar

İzmir’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ege’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir, havasıyla, suyuyla ve en önemlisi samimi insanlarıyla ziyaretçilerinin hayranlığını kazanıyor. Geçmiş uygarlıklardan günümüze kadar kalan tarihi yapıları, plajları, eğlence mekanları ve kültürel etkinlikleriyle tatil severlere çok çeşitli alternatifler sunuyor. İzmir’in tüm bu güzelliklerini keşfedebilmeniz için ise ziyaretinizi biraz uzun tutmanız gerekiyor. İzmir şehir merkezinde ve çevre bölgelerde keyifle gezebileceğiniz tarihi ve turistik yerleri ise sizler için şöyle sıraladık:

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolü olarak görülen Saat Kulesi, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı anısına yaptırılmıştır. Sadrazam Mehmet Said Paşa’nın emriyle inşa ettirilen yapının mimarı ise Alman konsolosluk binasını da yapan mimar olarak biliniyor. Saat Kulesi’nin en dikkat çekici özelliği ise yapım tarihi olan 1901 yılından beri hala çalışması.

Smyrna Antik Kenti

Dünyanın en büyük antik tiyatrolarından birine stadyuma sahip olan Smyrna Antik Kenti, M.S 2. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. İçerisinde Agora’nın da bulunduğu antik ulaşım ise oldukça zahmetsiz. Şehir içi metrosunu kullanarak Çankaya durağından indiğinizde yaklaşık 5 dakikada bu muhteşem tarihi mekâna ulaşabilirsiniz.

Atatürk Müzesi

1875 yılında bir halı tüccarı olan “Takfor” ismindeki bir tacirin yaptırdığı tarihi ev günümüzde Atatürk Müzesi olarak hizmet veriyor. Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi hazırlıklarını bu konakta yaptığı ve kongreye katılacak olan misafirlerini burada ağırladığı biliniyor. 2 katlı olan görkemli konak, yılın her günü ziyaretçilere açık ve girişler ücretsizdir. Atatürk’ün İzmir hatıraları ile dolu bu evi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Efes Antik Kenti

İzmir seyahatinizde vaktiniz bolsa şehir merkezinden biraz uzaklaşıp eski medeniyetlerin izlerini keşfetmek için Efes Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Her yıl bir milyonun üzerinde ziyaretçisiyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri olan antik 8 bin yıldan fazla tarihiyle UNESCO Dünya Miras Listesi arasına girmeyi başarmıştır.

Key Museum Otomobil Müzesi

Klasik araba modellerini takip edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Key Museum Otomobil Müzesi, İzmir’in Torbalı ilçesinde ziyaretçilerine hizmet veriyor. 130 adet klasik otomobilin ve 40 adet klasik motosikletin sergilendiği müze, 7 bin metrekare bir alana kurulmuş. Müze, pazartesi ve salı günleri hariç diğer günler sabah 10.00 ile akşam 17.00 saatleri arası ziyarete açık.

Türkiye'nin her yerinden İzmir'in tarihi kokan sokaklarını, turistik ilçe ve beldelerini görmek için gelen ziyaretçiler, İzmir'e ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Bunun için Bornova'da bulunan İzmir (İzotaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun İzmir Otobüs Biletini online satın alabilirler.