türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
konya merkez

Konya Gezi Rehberi

Konya Konum ve Ulaşım

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya ili, ülkemizin nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık ilk 10 şehri arasında olup, yüzölçümü açısından ise en büyük ilidir. 31 adet ilçesi bulunan Konya ili, gelişmiş iller sınıfında olup ekonomi açısından da tam bir sanayi kentidir. Ünlü mutasavvıf Hz. Mevlana’nın Dergahı, türbesi ve müzesi Konya ilimizde olduğu için her yıl Aralık ayındaki Şeb-i Aruz Törenlerinde binlerce ziyaretçi ağırlanmaktadır.

Kuzeyinde 338km’de Eskişehir, 223km’de Afyon 258km’de Ankara, güneyinde 119km’de Karaman, 322 km’de Antalya doğusunda 148km’de Aksaray 242 km’de Niğde batısında ise 263 km’de Isparta ili bulunmaktadır. İstanbul’a olan uzaklığı 662km olan Konya ‘nın Trabzon’a olan uzaklığı 918km, Mardin’e olan uzaklığı ise 893km’dir.

Konya ili coğrafi konumu itibariyle Anadolu’nun merkezinde sayılabileceği için stratejik güzergahdır. Önemli devlet karayolları üzerinde bulunan şehre diğer birçok şehirden otobüs firmaları ile seyahat etmek mümkündür. Konya Şehirlerarası otobüs terminali Konya’nın Selçuklu ilçesinde olup ulaşımı oldukça rahattır. Konya ulaşım hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Konya Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Uçakla yolculuğu tercih edenler için Konya Havalimanı Selçuklu ilçesinde olup iç ve dış hatlarda uçak seferleri ile hizmet vermektedir. Havalimanından sonra HAVAŞ’ın servisleri, araç kiralama ve taksilerle şehir içinde ulaşım sağlanabilmektedir.

Konya ilimizde TCDD Yüksek Hızlı Tren İstasyonu Selçuklu ilçesinde, Ankara ve İstanbul yönlerinde karşılıklı seferleri ile hizmet vermektedir. Ayrıca Adana-Konya arası Toros Ekspresi ile İç Anadolu Mavi Treni’de şehre demiryolu ulaşımını sağlamaktadır.

konya mevlana müzesi

Konya'nın Tarihi

Konya ilinin tarihsel geçmişi, bölgede bu zamana kadar yapılmış olan incelemelere göre MÖ.7000’li yıllara dayanmaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Konya’da, Çumra ilçesine bağlı Çatalhöyük, dokuz bin yıl önceki Neolitik Antik Kenttir. Hititler, Frigler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar tarafından yerleşilen topraklara o dönemlerde “Claudiconium” denilmekteydi. Malazgirt Savaşının ardından Anadolu Selçuklu Devletinin hakimiyetine giren şehir, aynı zamanda devletin başkenti olmuştur. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan şehir en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Daha sonraki yıllarda Karamanoğulları Beyliği ile Osmanoğulları arasında zaman zaman el değiştiren bölge, Sultan II.Mehmed zamanında Osmanlı Devleti’nin sınırlarına katılmıştır. Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra İtalyan’ların işgalinde kalan Konya, Milli Mücadele Ordusu tarafından kurtarılarak 1920’de Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vilayeti olmuştur.

Konya Gezilecek Yerler

Mevlana Müzesi

Tüm dünyayı felsefesi ile etkileyen hoşgörüsü ve anlamlı ifadeleri ile dünya insanlarının büyük bir kısmına ulaşabilmiş ünlü mutasavvıf Mevlana Celalledin-i Rumi’nin türbesinin de bulunduğu müze, 1926 yılından bu yana ziyaretçilerine açıktır. “Gel, Ne Olursan Ol.. Yine gel.” Diyerek tüm insanlığı kucaklayan ve çağıran Mevlana’nın değerli el yazmaları, Kuran-ı Kerim’ler, dergah eşyaları, sabır taşları ve kıyafetlerinin sergilendiği müzenin yanında mescit ve semahane de bulunmaktadır. Mevlana Müzesi Konya ilinin merkezindedir.

Çatalhöyük

Güney Anadolu Platosunda bulunan Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti, yerleşik hayata geçişin ilk zamanlarında kurulmuş olan, aynı zamanda tarımın başlangıcına tanıklık eden izleri barındırmaktadır. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan bölge yaklaşık ondört hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Kalıntıların boyutu, yaşayan nüfusun yoğunluğu ve toplumun özellikleri açısından benzersiz ve evrensel değer taşımaktadır. Heykeller, Rölyefler, Duvar resimleri , çatılarından içlerine girilebilen bitişik nizamda inşa edilmiş evleri ilgi çekicidir. Konya ilinin Çumra ilçesine 11km mesafede bulunmaktadır.

Sille Köyü

Konya şehir merkezine yaklaşık olarak 7km uzaklıkta bulunan Sille Köyü, Anadolu uygarlıkları döneminden kültürel mirasların kaldığı ayrıca da Bizans döneminden kalma imparator Constantin’in annesi tarafından bir mabed olarak yaptırılan Aya-Elena Kilisesi ve Selçuklu ile Osmanlı Dönemlerine ait Taş Cami hamamlar ve çeşmeler görülebilmektedir. Kayalara oyularak yapılmış olan Ak Manastır Kilisesi ve Türkiye’nin ilk zaman müzesi de Sille Köyü’ndedir.

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Konya ili Akşehir ilçesinde bulunan müzenin binası, Akşehir Hakimi Rüştü Bey tarafından 1900’lü yılların başlarında yaptırılmış Rüştü Bey Konağı’dır. 1989’da Kültür Bakanlığına devredilerek restore edilmiş daha sonra da müze olarak hizmete açılmıştır. Etnografik ve Arkeolojik olmak üzere iki türde eserlerin sergilendiği odaları bulunan müze de ayrıca Akşehir doğumlu ünlü Nasreddin Hoca’nın fıkralarının temsilen canlandırıldığı odalar mevcuttur.

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya şehir merkezinde bulunan Arkeoloji Müzesi, 1962 yılında açılmıştır. Neolitik, Erken Bronz, Hitit Dönemi, Frigler, Grek Dönemi, Roma ve Bizans Dönemlerine ait çok sayıda esere ev sahipliği yapmaktadır. Konya ve çevresinde yapılan arkeolojik araştırmalar ve kazılarda özellikle de Çatalhöyük, Alaeddin Tepesi, Karahöyük, Sızma, Erbaba ve Canhasan bölgelerinden elde edilen kalıntılar ve eserler görülebilmektedir. Arkeoloji Müzesinde, heykeller,sütunlar, lahitler, kase çömlek vb. eşyalar, mızraklar, ok uçları gibi aletler, duvar resimleri, kolyeler yüzükler ile bazı mezar fosilleri sergilenmektedir.

konya çatalhöyük

Karatay Medresesi

Selçuklu Sultanı II.İzzeddin Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış olan Medrese, hadis ve tefsir ilimleri okutulması amacıyla inşa edilmiştir. 1955 yılından bu yana ise Çini Eserler Müzesi olarak ziyarete açıktır. Yapı sille taşından tek katlı olarak, kubbe ve tonozları tuğladan, girişi ise gök ve beyaz mermerden yapılmıştır. Kapısı üzerinde Selçuklu Dönemine ait kitabeler ve diğer yüzeylerinde ayet ve hadisler kabartma olarak işlenmiştir. Mederesenin içi ise mozaiklerle lacivert ve mavi tonlarında çinilerle kaplanmıştır. Karatay Medresesi Konya şehirmerkezindedir.

Tuz Gölü

Türkiye’nin ikinci büyük gölü aynı zamanda da dünyanın ikinci büyük tuz rezervi olan Tuz Gölü, Konya ilinin Kuzey doğusunda yer almaktadır. UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesine alınmış olan Tuz Gölü’nde çok sayıda farklı kuş türü ve endemik bitki türleri barınmaktadır. Ayrıca Avrupa’da nesli tükenmekte olan flamingolar için bir habitat özelliği taşımaktadır. Yerli ve yabancı çok sayıda fotoğraf ve film sanatçısının ziyaret ettiği klip ve reklamlara set olan doğal güzelliği ile Tuz Gölü, Konya’da görülmesi gereken popüler yerler arasındadır.

Beyşehir Gölü

Konya şehir merkezinden yaklaşık 90km uzaklıkta bulunan Beyşehir Gölü ülkemizin en büyük tatlı su gölüdür. Göl çevresi 1993 yılı itibariyle Milli Park Statüsüne alınmıştır. Doğal güzellikleri, gölün mavi rengi, bozulmamış bitki örtüsü ve barındırdığı yaban hayatı ile huzurlu ve keyifli bir ortam vadeden Beyşehir Gölü içerisinde irili ufaklı toplam 23 adet ada bulunmaktadır. Başta sazan olmak üzere, akbalık, levrek, kadife gibi balık çeşitlerinin yetiştirildiği gölde olta balıkçılığı da yapılabilmektedir. Beyşehir Gölü Milli Park alanında doğa yürüyüşüne çıkabilir, bisikletle gezebilir, su sporları ve kamp yapabilirsiniz.

konya etli ekmek

Konya'da Yeme İçme

Zengin bir yemek kültürüne ev sahipliği yapan Konya ili, ülkemizin önde gelen gastro duraklarındandır. Özellikle, Türkiye’nin birçok şehrinden düzenlenen gurme turları çok sayıda ziyaretçiyi Konya’ya getirmektedir. Konya denince ilk akla gelen lezzetlerden biri hiç şüphesiz ki etli ekmektir. Bunun haricinde, Bamya Çorbası, Arabaşı Çorbası, Tirit, Batırık, Mevlana Böreği, Fırın Kebabı, Çebiç, Su böreği, Topalak, Höşmerim, Kaygana Tatlısı gibi Konya’ya yolunuz düştüğünde şehir restoranlarında tadabileceğiniz lezzetleri de bulunmaktadır.

Konya Otobüs Bileti

Konya'ya yapacağınız seyahatler için en ucuz Konya otobüs biletini Konya Otobüs Firmaları Güven Akşehir Seyahat, Kontur Turizm, Lüks Aksel Seyahat, Lüks Ereğli Turizm, Özkaymak Turizm sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.