türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
antalya olimpos

Antalya Olimpos

Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı olan doğal güzellikleri ile dikkat çeken Olimpos beldesi Antalya şehir merkezine 85 km uzaklıktadır. Antalya’nın en nadide doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan Olimpos sahilleri ile bilinmektedir. Boylu boyunca uzanan sahili farklı kılan bir diğer unsur ise caretta carettalardır. Olimpos’un simgesi haline gelen caretta carettaların yaşam alanlarına ve yumurtalama dönemine karşı olan saygı oldukça büyüktür. Yalnızca yerli halk değil gelen turistler içinde sahil oldukça önemlidir. Temmuz ve ağustos ayları Olimpos sahili için muazzam bir olayın başlangıcıdır. Caretta carettaların yumurtalama dönemini olan bu iki ay boyunca sahilin belirli bölümleri koruma altına alınmaktadır. Soyu tükenmekte olan bu hayvanlar için özenli bir çalışma yürütülmektedir.

Antalya Olimpos Hakkında

Likya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen Olimpos birçok mitosa ev sahipliği yapmıştır. Mitoloji denildiğinde akla gelen yerlerden biri olan Olimpos’un kesin kuruluş tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra M.Ö 168 yılında basılan sikkeler de Olimpos isminin geçtiği görülmektedir. Antik Likya’nın en önemli liman kentlerinden biri olması bölgenin gelişmesin de önemli bir rol oynamaktadır. Bu gelişime bağlı olarak korsanların saldırısına yoğun olarak uğrayan bir bölge olmuştur. M.S 43 yılında Roma imparatorluğu Likya’yı ele geçirmiştir. Buna bağlı olarak Likya en parlak dönemlerinden birini yaşamaya başlamıştır. Gerek ticari gerekse kültürel değişikliklerin yaşanması Olimpos’un da olumlu olarak etkilenmesine neden olmuştur. Ayrıca dinsel inanışlarının oldukça gelişmiş olduğu göze çarpan bir diğer detaydır. Bölgede yunan tanrısı Hephaistos’a olan inanış oldukça yoğundur. Yunan tanrısı adına festivaller ve ayin törenleri yapıldığı bilinmektedir. Olimpos’u koruduğuna inanılan yunan tanısı için kurban verildiği de bilinen bir diğer bilgidir.

 

Doğal Güzellikleri İle Olimpos

Doğa tatili denildiğinde akla ilk gelen yerleşim yerlerinden biri olan Olimpos günümüzde yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Tarihi yapısı ile dikkat çekici olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ile de bilinmektedir. Huzur ve sakinliğin en nadide merkezlerinden biri olan Olimpos arkeolojik sit alanı ilan edilerek korunmaktadır. Doğal güzellikleri korumak ve tarihi mekana zarar gelmemesi için korumaya alınan bölge, özellikle yaz aylarında yoğun turist ağırlamaktadır.

Antalya Olimpos Ulaşım

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan Olimpos'a ulaşım Antalya içinden gelecek misafirler için yaklaşık olarak 1 saat 15 dakikadır. Olimpos dünyaca ünlü bir turizm beldesidir, bu sebeble yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Olimpos'a ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edecek doğa severler, Antalya Otobüs Firmaları sayfamızdan firmaları karşılaştırıp en uygun Antalya Otobüs Biletini online satın alabilirler.