türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
rahmi koç müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğini taşıyor. Ankara Kalesi’ne gittiğinizde ziyaret edebileceğiniz müze kalenin ana girş kapısının hemen karşısında yer alıyor. Eskiden “At Pazarı” olarak bilinen mekânda konumlanmış olan müze, “Safrahan ve Çangelhan” olmak üzere iki ana binadan oluşuyor.

Çengelhan:

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa ettirilen Çengelhan, günümüze kadar özgünlüğünü koruyarak kalmayı başarmış nadide yapılardan biridir. Ünlü iş adamı ve Koç Holding’in kurucusu olan Vehbi Koç’un iş hayatına başladığı dükkanlardan biri de bu handa yer alıyor. 2003 yılında yaptırılan restorasyon çalışmalarının ardından 2005 yılında Rahmi M. Koç Müzesi olarak Müzecilik ve Kültür Vakfı’na bağlı müzelerden biri olarak misafirlerini ağırlamaya başlamıştır.

Safranhan:

Tipik bir Anadolu kervansarayı olan Safranhan 1511 yıllında yaptırılmış ve o dönemin şartlarına hizmet vermiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında cezaevi olarak da kullanılan mekan, 2016 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenen eserler arasında; klasik otomobillerin yanı sıra küçük modellerden buhar motorları da bulunuyor. 32 odası bulunan müzede denizcilikten karayolu taşımacılığına, tıp alanından havacılığa kadar farklı kategorilerde eserler sergileniyor. Pek çok sanayi kolunun geçmişini öğrenebileceğiniz müzede 4 binden fazla obje de sergileniyor.

 

Rahmi M. Koç Müzesi Giriş Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arası.

Kış Dönemi: 1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arası.

Tatil Günleri: Müze, dini bayramların arife ve birinci günleri ile pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Türkiye'nin her yerinden Rahmi Koç Müzesini görmek için gelen tarih severler, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Altındağ'da ilçesinde bulunan müzeye Ankara Aşti Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Ankara Otobüs Biletini online satın alabilirler.