türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
ulucanlar cezaevi

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara’nın en meşhur müzelerinden biri olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, tarih boyunca pek çok acıya şahitlik etmiş bir yapıdır. Ülkemizin en çok ses getiren müzelerinden biri olma özelliğini de taşıyan müze, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde yakın tarihimiz hakkında önemli bilgilere sahip olabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Hakkında

Cumhuriyet tarihimize baktığımızda 1925 yılından bu güne kadar düşünceleri nedeni ile pek çok siyasetçi, yazar, gazeteci ve edebiyatçı Ulucanlar Cezaevi’nde yatmıştır. 2011 yılına kadar cezaevi olarak kullanılan yapı bu tarihte müzeye çevrilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Müzeye girdiğiniz anda hoparlörden gelen türkü sesleri dikkatinizi çekecektir. İşte bu eski türküler eşliğinde müzenin tüm bölümlerini gezeceksiniz. Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nin giriş bölümünde oldukça rutubetli bir koridor karşılar sizi… Bu koridorun sonunda ise 9. ve 10. Koğuşların bulunduğu Hilton koğuşları olarak adlandırılan bir alan bulunmaktadır. Bu alana Hilton koğuşu denmesinin nedeni ise koğuşun çok yüksekte olması ve bu nedenle de tüm Ankara manzarasının rahatlıkla görülebilmesidir.

Hilton koğuşunun bir diğer özelliği ise bu bölüme daha çok ünlü isimlerin konulmasıdır. Eski Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit, ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek, Osman Bölükbaşı ve birçok bilindik kişi hep bu koğuşlarda kalmıştır.

Hilton koğuşunun sağ tarafında bulunan koridordan gezinize devam ederken hemen yan koridorda cezaları kesinleşmiş mahkumların ve disiplin suçu almış mahkumların yattığı oldukça karanlık hücreler yer alır. Kasvetli bir havası olan bu bölgenin geçmişte yaşanan acıları ve yapılan adaletsizlikler içinizi burkacaktır.

 

Ulucanlar Cezaevi Ulaşım

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne Ankara Kalesi’nden yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüşün ardından kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgeye geldiğinizde ilk önce Ankara Kalesi’ni gezmenizi öneririz. Daha sonra birçok acıya tanıklık etmiş ve zamanında cezaevi olarak kullanılmış bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Müzeye ulaşmak için eğer Ankaray’ı tercih edecekseniz çok fazla yol yürümeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü müzeye en yakın Ankaray istasyonu Kurtuluş durağıdır. Bu istasyondan ise müzeye ulaşabilmeniz için yaklaşık 25 dakika yürümeniz gerekir.

Ankara Kızılay üzerinden müze ziyaretini yapmayı planlıyorsanız ise 321 nolu otobüslere binerek Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer bu otobüse binerseniz Ankara Hastanesi’nde inin ve çok kısa bir yürüyüşün ardından karşınızda müzeyi zaten göreceksiniz.

Türkiye'nin her yerinden Ulucanlar Cezaevi Müzesini görmek için gelen ziyaretçiler, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Altındağ'da ilçesinde bulunan müzeye Ankara Aşti Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Ankara Otobüs Biletini online satın alabilirler.