türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
aphrodisias antik kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın ili Karacasu ilçesinde yer alan Aphrodisias Antik Kentinin geçmişi geç neolitik çağa kadar uzanmaktadır. Aphrodisias ismi ilk olarak M.Ö 2yy da kullanılmıştır. Bölgede yapılan yoğun arkeolojik çalışmalar bölgenin geçmişi ve dönem insanları hakkında detaylı bilgiye ulaşılmasına olanak sağlamıştır.

1958 yılında keşfedilen antik kent arkeolojik anlamda oldukça önemlidir. Birçok medeniyet hakkında bilgi vermesinin yanı sıra antik dönemin en büyük mermer ocaklarına sahip olması ile de dikkat çekmiştir. Unesco dünya mirası listesine girmeye hak kazanmış olan Aphrodisias Antik Kenti yunan ve roma mimari yapısı hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmesine olanak sağlamıştır.

Aphrodisias Antik Kentinin Keşfi

Ara güler tarafından rastlantı sonucu bulunan bu antik kent bulunduğu yıllarda büyük bir yankı uyandırmıştır. Aydın’a bir baraj açılışının haberini yapmak için giden Ara Güler’in dönüş yolunda kaybolması sonucunda gittiği köy aslında Aphrodisias Antik Kenti’nin kalıntıları ile doludur. Köyün belirli bölgelerinde var olan sütunlar ve hatta lahitler Ara Güler’in ilgisini çekmiş ve bu ögelerin fotoğrafını çekmiştir. Bölgede yaşayan halktan bilgi almaya çalışmış fakat tatmin edici bir sonuca ulaşamamıştır. Bunun üzerine İstanbul’a döndükten sonra büyük bir araştırma yapmaya başlamıştır. Roma mimarisi hakkında inanılmaz bilgiler veren sütunlar hakkında bilgiye ulaşamamış fakat araştırmaktan vazgeçmemiştir. Araştırmalarında henüz keşfedilmemiş bir antik kent olduğunu fark edince çektiği fotoğrafları birçok farklı kuruluşa göndermiştir. Gönderdiği fotoğrafları yeteri kadar ilgi çekici bulmayan kuruluşlardan sonra çareyi fotoğrafları Times’a göndermekte bulmuştur. Nihayet beklediği ilginin gösterilmesi ardından her şey hızla ilerlemiştir. Amerikan arkeologların ülkeye gelmesi ile birlikte yoğun bir araştırma ve kazı süreci ortaya çıkmıştır. Çalışmalar ile birlikte bölgenin adını tanrıca Afrodit’ten aldığı ve Roma imparatorluğuna ait olduğu anlaşılmıştır. Bir rastlantı sonucu bulunması ve köyde yaşayan halkın uzun süre sütun ve lahitler ile birlikte hiçbir şeyin farkında olmadan yaşaması tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır.

 

Aphrodisias Antik Kenti Hakkında

Roma imparatorluğuna ait yapıları ve eserleri ile arkeoloji dünyasında yankı uyandırmayı başarmıştır. Dönem mimarisi hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra MÖ. 500’lü yıllarda yaşayan dönem halkının sosyal yaşamı ve inanışları hakkında detaylı bilgiye ulaşılmıştır. Kentte bulunan Afrodit tapınağı dönem insanlarının dine olan saygısının büyüklüğünü göstermektedir. Ayrıca kent içerisinde birçok tapınak, hamam ve tiyatro bölümleri yer almaktadır. Dönem insanlarının ne derece geliştiğini ve neler yaptığını ortaya çıkaran Aphrodisias Antik Kenti Unesco dünya varlıkları listesine girmeyi başarmıştır.

Afrodisias Antik Kenti Ulaşım

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan antik kente Türkiye'nin her yerinden tarih sever ziyaretçiler gelmektedir. Aphrodisias Antik Kentine ulaşım için şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanmak isteyenler Aydın Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Aydın Otobüs Biletini online satın alabilirler.