türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
efes antik kenti

Aydın Gezi Rehberi

Aydın Konum ve Ulaşım

Aydın ili,Türkiye’nin batısında Ege Bölgesi sınırları içerisinde ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan bir ilimizdir. Gerek turizm açısından gerekse taşıdığı kültürel izler açısından önemli bir konumda bulunan Aydın ilinin kuzeyinde 130km İzmir,155km Manisa illeri, güneyinde 100km Muğla batısında 125km Denizli ile komşudur.

Aydın’ın İstanbul’a olan uzaklığı 685km Ankara’ya 605km Antalya’ya ise 345km’dir. Aydın ilinin toplam 17 ilçesi bulunmaktadır.

Aydın konumu itibariyle İzmir, Denizli karayolları üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımda gelişmiş standartlara sahip olan ile karayolu ulaşımı oldukça rahattır. Aydın otogarı Aydın-Muğla karayolunun 7.km’sinde olup, diğer şehirlerle olan ulaşımda birçok otobüs firmalarıyla hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için Aydın Otobüs Firmaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Havayolu ulaşımı için en yakın İzmir Adnan Menderes Havalimanı Aydın şehir merkezine 94km uzaklıktadır. Havalimanından Aydın merkezine ulaşım araçları mevcuttur.

Aydın ili Anadolunun ilk demiryolu inşa edilen şehiridir. Merkezde bulunan tren garı Denizli ve İzmir istikametlerine tren seferleriyle hizmet vermektedir.

Denizyolu ulaşımında ise Kuşadası Limanı Türkiye’nin en aktif limanlarından biridir. Özellikle turizm sezonunda Sisam adasına ,Bodurm’a, Didim’e seferler düzenlenirken, ayrıca tur yatlarıyla Efes Turu gibi imkanlar da bulunmaktadır. Yabancı turistleri taşıyan gemiler de Kuşadası Limanına gelmektedirler.

aydın kuşadası

Aydın'ın Tarihi

Aydın ili, geçmişten bugüne kadar hakimiyeti altında kaldığı medeniyetlerin izlerini taşımış kültürel bir zenginliktir.

MÖ2500’lü yıllarda Hitit Medeniyetinin yerleşim yeri Tralles Kenti Aydın ilinin bulunduğu bölgedir. Antik çağın önemli kentlerinden Milet, Didyma, Nisa, Prien, Afrodisias ve Magnesia çok sayıda bilgenin yetiştiği önemli tarih merkezleridir. Bölge ayrıca Lydia zamanında en görkemli çağını yaşamıştır. Daha sonraki dönemlerde Romalılar ve Selçukluların hüküm sürdüğü bu topraklarda, bu dönemlere ait çok sayıda arkeolojik kalıntıya rastlanmıştır.

1300’lü yılların sonlarına doğru Yıldırım Beyazıt’ın şehzadesi Ertuğrul Bey, Aydın’a vali olarak atanmış ve şehir Osmanlılar zamanında da önem arz etmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra da vilayet statüsü kazanmıştır.

Aydın Turistik Yerler

Aydın ili turizm ve tarihsel açıdan Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biridir. Antik kentleri, müzeleri, plajları, tekne turları, su parkları, kaplıcaları ve doğal güzellikleri ile çok fazla gezip görülecek yere sahiptir.

Aphrodisias Antik Kenti

Karacasu ilçesi sınırlarında, Menderes nehrini kolu olan Dandalaz çayı yakınlarındadır. MÖ 6.yy’a dayanan geçmişi ile Helenistik dönem Roma ve Bizans’a ait eserler yer almaktadır. Bölge halkının geçimini sağlayan mermer ocakları nedeniyle antik kentte heykeller , sütunlar ve yapılarda çoğunlukla mermer kullanılmıştır. Aphrodisias UNESCO Dünya Miras Listesindedir.

Tralleis Antik Kenti

Şehir merkezine 1km uzaklıkta olan bölge ,dünya üzerindeki en eski antik kentlerden biridir. Tralleisliler ve Argoslular zamanında yerleşim yeri olan şehirde, spor ve kültür merkezi olarak kullanılan gymnasium en görkemli eseridir. Ayrıca “Üç Gözler” adı verilen Romalılara ait tiyatro, agora ve hamam görülebilir. Dünyaca üne sahip Farnese Boğazı ve Genç Atlet heykelleri buradan çıkarılmıştır.

Milet Antik Kenti

Tarihin önemli felsefe ve bilim insanları burada yaşamıştır. Didim ilçe sınırları içerisinde olan antik kent, kurulduğu dönemde bir liman şehriydi. Daha sonra Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla dolmuş ve zaman içinde kıyıdan uzaklaşmıştır. En görkemli kalıntısı Roma dönemine ait olan tiyatrodur. Ayrıca tapınak, hamam ve agora gibi yapılarda mevcuttur.

Apollon Tapınağı

Didim ilçe girişinde bulunan bu devasa boyutlarda ve muhteşem mimariye sahip tapınak alanı Helenistik dönem özellikleri taşımaktadır. Milattan önceki zamanlarda halk, büyü kehanet gibi inançlarla hayatlarını yönlendirirlerdi. Bu yüzden mitolojik tanrılar dönemin önemli simgeleri halini almışlardı. Işık ve güneş tanrısı Apollon adına inşa edilmiş olan bu antik eser ,heryıl çok satıdı turisti çekerek bölgenin önemli gezi yerlerinden biri olmuştur. Tapınağa ilk girişte sizi karşılayan ünlü Medusa heykeli efsanesi sayesinde bu antik yapının en ünlü eseridir.

Arapapıştı Kanyonu

Bozdoğan ilçesi içinde yer alan 6km uzunluğundaki kanyon, mavi ve yeşilin en güzel halini sergilemektedir. Kemer Barajına ait nehir üzerinde yer alan kanyonda, suların çekilmesiyle MÖ 5.yy’dan kalma bir anıt mezar, kale ve manastırın kalıntıları bulunmuştur. Bu tarih ve doğa güzelliğinin etrafındaki yürüyüş rotalarında keşif turlarına katılabilir. Tekne turlarıyla da kanyonu geçebilirsiniz.

Aydın Plajlar

Aydın ili yaz sezonunda tatilcilerin akın ettiği gözde yerlerdendir. Ege Denizine olan uzun kıyı şeridinde , oteller, sosyal tesisler, eğlence mekanları çokça bulunmakta olup, özellikle Kuşadası ve Didim ilçelerindeki sahillerde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Kuşadası sahillerinde, Pigale plajı, kadınlar denizi plajı, güvercinada plajı, Aslanburnu plajı , Yavansu plajı, Sevgi plajı ve güzelçamlı plajı bulunur. Didim sahillerinde ise, Altınkum plajı, tavşanburnu plajı, Akbük plajı ve Gevrek plajı bulunmaktadır.

didim sahil

Kaplıcalar

Aydın ili termal turizm açısından da çok rağbet görmekte olan bir ilimizdir. Farklı mineral içerikli özellikleri ve farklı sıcaklıklarıyla yeraltı kaynak suları açısından zengin olan bu bölgede, birçok rahatsızlığa şifa olabilen kaplıca ve içmeler bulunmaktadır. Söke, Germencik, Ortakçı, Davutlar, Buharkent ve İmamköy’de bulunan bir çok konaklama tesisi ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Aydın’a 90km uzaklıkta olan göl, Ege Bölgesinin en büyük gölüdür. İçerisinde bulunan adacıklarda arkeolojik kalıntılar tarihi manastır ve kiliseler mevcuttur. Bafa Gölünde tekne gezisine çıkabilir, göl kıyısındaki mekanlarda köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

aydın kuru incir

Aydın'da Yeme İçme

Aydın’ın geleneksel mutfağında Ege Bölgesi özelliklerini ağırlıklı olarak görmek mümkündür. Bununla birlikte , yörük mutfağından da lezzetlere rastlanmaktadır. Yemeklerin dışında kuru incirden yapılan tatlılar, üzüm ve incir şarapları , turunçgillerin reçelleri , tahin kullanılarak yapılan pide ve ekmekler bulabilirsiniz. Yöresel mutfağın örneklerinden saymak gerekirse, karlı kızartması, börülce yemeği, kuyu tandır, çöp şiş, deve sucuğu, çine köftesi, yuvarlama, kabak çiçeği dolması sayılabilir.

Aydın Festivallari

Kuşadası Gençlik Festivali; Sevgi plajında temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen etkinlikler kapsamında müzik showları ve konserler yapılmaktadır.

Latmos Doğa Şenliği; Bafa gölü kıyısında çadırlarda kamp kurarak doğada zaman geçirme temasına dayanan bir etkinliktir. Kaya tırmanışı, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler yer almaktadır.

Deve Güreşi Festivali; Germencik, Kuyucak, İncirliova ve Yenipazar ilçelerinde konserlerle çeşitli etkinliklerin yer aldığı festival kapsamında deve güreşi müsabakaları düzenlenmektedir. Her yıl kasım-mart ayları arasında çevre illeri de kapsayan büyük bir organizasyon tertiplenir.

Aydın Otobüs Bileti

Aydın'a yapacağınız seyahatler için en ucuz Aydın otobüs biletini Aydın Otobüs Firmaları Aydın Turizm, Didim Seyahat, Elbirlik Turizm sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.

Aydın Seyahat Yazıları

Didim'de Tatil Nasıl? >

Dilek Yarımadası >