türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
aydın dilekyarımadası

Dilek Yarımadası

Doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen Dilek Yarımadası Aydın ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Türkiye’de yer alan en temiz ve doğal kıyıların başında gelen Dilek yarımadası Ege bölgesinin en büyük milli parkı olma özelliğine sahiptir. 1966 yılında milli park statüsüne sahip olmuştur. Turistlerin uğrak noktalarından biri olan Dilek yarımadası gerek doğal güzelliği gerekse Akdeniz fokları için oluşturduğu yaşam alanı ile dikkat çekmektedir. Günümüzde yaz aylarında eşsiz güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarmaktadır. Doğal güzellikler ile bezenmiş dilek yarımadasında botanik turlar, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları veya yamaç paraşütü gibi birbirinden farklı aktiviteler yapmak mümkündür.

Dilek Yarımadası Özellikleri

Milli park içerisinde yer alan birbirinden güzel mekanlar bulunmaktadır. Bükler, Lale Adası, Zeus mağarası, Olukdere kanyonu bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Aydının Kuşadası ilçesinde yer alan bu bölgeye ulaşım oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Aydına 65 km uzaklıkta yer alan milli park 27.675 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Günübirlik geziler yapılabildiği gibi konaklamalı olarak ziyaret edilebilmektedir. Söke ve Didim ilçe sınırları içerisinde yer alması ulaşılabilirliğini kolaylaştırmaktadır. Dilek yarımadasının sahip olduğu alan 10.908 hektarlık bir bölümdür. Sadece Türkiye için değil dünya için dikkat çekici olan Dilek yarımadası doğallığının bozulmaması ile kendini göstermektedir. Göçmen kuşların yaşam alanını oluşturan bölgede 36 tür memeli, 42 tür sürüngen, 45 tür deniz canlısı yaşamını sürdürmektedir. Denizinin oldukça temiz ve berrak olması denizaltı hayvanlarının doğal bir yaşam alanına sahip olmasını kolaylaştırmıştır. Dilek Yarımadası yunuslardan, ahtapotlara kadar birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Dilek Yarımadası Doğal Güzellikleri

Nesli tükenmekte olan hayvanlara ev sahipliği yapan bu bölgede tilki, kurt, çakal, keklik, deniz kartalı, şahin, kaya güvercini, kertenkele, kaya kartalı yaşamaktadır. Bu hayvanların haricinde daha birçok nesli tükenmekte olan hayvan bölgede doğal güzelliklerin arasında yaşayabilmektedir. Turist ve yerli halkın bu hayvanların yaşam hakkına duyduğu saygı sebebiyle güvenli bir yaşam alanına sahip olmuşlardır. Yarımadanın güneyinde yer alan Büyük Menderes Deltası’nda oldukça önemli turisttik bölgelerden biridir.

Dilek Yarımadası Ulaşım

Aydın'ın turizm cenneti Kuşadası ilçesinde bulunan Dilek Yarımadasına Türkiye'nin her yerinden tatil sever ziyaretçiler gelmektedir. Dilek Yarımadasına ulaşım için şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanmak isteyenler Aydın Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Aydın Otobüs Biletini online satın alabilirler.