türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
izmir saat kulesi

İzmir Saat Kulesi

Parıldayan Ege Denizi’nin en güzel sahili İzmir’de antik cazibe merkezlerinden hareketli pazarlara kadar şehirde yapılacak ve görülecek o kadar çok yer var ki…. Bu nedenle İzmir’in en güzel ve en önemli noktalarını keşfetmek için bu seyahatinizde 2-3 gün ayırmanız gerekiyor. Ardından İzmir‘in sizlere neler sunabileceğini deneyimlemeye hazır olacaksınız. İzmir ile özdeşleşmiş ve her İzmirlinin önünde mutlaka bir fotoğrafının olduğu Saat Kulesi, İzmir’e yolu düşen herkesin uğradığı noktalardan biri. İzmir’in en hareketli bölgesi olan Konak Meydanı’nda yer alan Saat Kulesi, günümüzde de 7’den 70’e herkesin bildiği ve ilgi gösterdiği tarihi yapılar arasında yer alıyor.

İzmir Saat Kulesi Hakkında

İzmir'in en önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi, Konak Meydanı'nın tam ortasında 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen şeklinde muhteşem bir tarihi yapıttır. Osmanlı padişahî 2. Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25.yıldönümü kutlamak üzere yaptırılan yapı, 1901 yılında İzmirli mimar Raymond Charles Péré tarafından inşa edilmiştir. Kulesinin saati ise, Alman İmparatoru 2.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. 1974 İzmir depreminde hasarlanan kule, tekrar restore edilerek özgün halini korumayı başarmıştır. 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki demokrasiyi koruma yürüyüşlerinde saati çalınan İzmir Saat Kulesi, ancak 1 hafta sonra saatine tekrar kavuşabilmiştir. İzmir Saat Kulesi’nin son restorasyonunu ise 2019 yılında tamamlanmıştır.

 

İzmir Saat Kulesi ve Civarını Keşfedin

İzmir’e yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Saat Kulesi’nin çevresinde dolaşan kumuruların o muhteşem süzülüşlerini izlemek de ayrı bir zevktir. Özgürce uçan ve insanlardan kaçmayan kumuruları beslemek için kulenin civarında mutlaka yem satan satıcılar bulunur. Buraya kadar gelmişken kumruları beslemeyi unutmayın.

Yılın her günü çeşitli eğlencelere ve aktivitelere de rastlayabileceğiniz İzmir Saat Kulesi’nin dört yanında çeşmeler bulunur. Geziniz esnasında susuzluğunuzu gidermek için bu çeşmelerin buz gibi sularından içmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra Mayıs ayı ortalarında İzmir’de bulunacaksanız Konak halk eğitimi tarafından tasarlanan güzel tablolar ve çeşitli el sanatlarını da yakından inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

İzmir rahattır, güzeldir, kimsenin kimseye karışmadığı uyumlu insanların yaşadığı bir şehirdir. Burada yaşayanlar eğlenmeyi, gezmeyi, mutlu olmayı ve mutlu etmeyi bilir. Keyif alacağınız bir gezinin ardından İzmir Saat Kulesi’nde fotoğrafınızı çekin ve İzmir’in diğer keşfedilecek noktalarına doğru rotanızı çevirin.

Saat Kulesi Ulaşım

Türkiye'nin her yerinden İzmir'in simgesi Saat Kulesini görmek için gelen ziyaretçiler, İzmir'e ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. Bunun için Bornova'da bulunan İzmir (İzotaş) Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun İzmir Otobüs Biletini online satın alabilirler.